AKCİĞER KANSERİ HANGİ BELİRTİLERLE SEYREDİYOR ?

Özel Atakent Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Zülküf IŞIK, Dünya Kanser Haftasında akciğer kanserlerinin en önemli nedeninin sigara olduğunu söyleyerek belirtileri hakkında bilgi verdi.

“ Akciğerlerde çeşitli sebeplerle oluşan kanserler küçük hücreli ve küçük hücreli olmayan kanserler olarak ikiye ayrılır. Her iki tip kanser de değişik şekillerde yayılır ve tedavi edilir. Küçük hücreli akciğer kanserleri daha yaygın görülür. Küçük hücreli olmayan kanserlere göre daha yavaş gelişir ve yayılır.

Sigara içmek akciğer kanserinin en büyük tetikleyicisidir. Bazı endüstrilerde kullanılan bir mineral olan asbest de kanser oluşumuna neden olur. Yapılan bazı araştırmalar hava kirliliğinin de kanseri etkilediğini göstermiştir. Özellikle madenciler, tekstil, petro kimya ve tersane işçileri, baca temizleyiciler, plastik sanayi işçileri, maden ve kaynak işçileri, çamaşır suyu üreticileri,cam seramik, muşamba ve batarya işçileri, boya, dökümhane, çelik işçileri kanser açısından risk altındadır.

Akciğer kanserleri zamanla artan öksürük, göğüste ağrı, nefes darlığı, kanlı tükürük, hırıltılı nefes, boyun ve yüzde şişlik, iştahsızlık ile kilo kaybı ve halsizlik ile belirti verir. Tedavisi, kanserin tipi, evresi ve hastanın genel sağlık durumuna göre değişir. Hastalıkta ilk tedavi seçeneği olarak genelde cerrahi müdahale uygulanır. Cerrahi müdahalenin tipi kanserin akciğerdeki yerleşimine bağlıdır. Adjuvan tedavi olarak adlandırılan ve ameliyat sonrasında gözle görünmeyen ancak geride kalmış olması muhtemel kanser hücrelerini öldürmek amacıyla kemoterapi veya radyoterapi uygulanır. Her hastaya adjuvan tedavi gerekli olmayabilir. Hastalık ne kadar erken teşhis edilirse tedavisi o derece başarılı olur. Kendinizde yukarıda belirttiğimiz hastalık belirtilerinden birkaçı mevcutsa vakit kaybetmeden uzman bir hekime başvurmanızda fayda vardır.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: