Oyunsuz, Alkolsüz Temiz Dernek; KONYALOVADER

 

 

Geçtiğimiz yıl Konyalı vatandaşların bir araya gelerek dernek kurmaya karar vermeleri sonucunda 23 Şubat 2015’te resmen kurulan KONYALOVADER Başkanı Ahmet Buhari sorularımızı yanıtladı.

konyalovader-(15)-web

KonyalovaDer’de yaptığımız söyleşide Başkan Buhari, derneğin kuruluş hikayesini şöyle anlatıyor;

“Geçtiğimiz yıl Konyalı arkadaşlarım bütün yörelerin, ilçe ve köylerin bir derneği varken koskoca Konya vilayetinin bir derneği olmadığını söylediler. Bu çekirdek grup toplantıdan toplantıya büyüdü ve benim liderliğimi istediler. Bende bu derneğe katkı sağlayabileceğimi, bu vazifeye uygun olduğumu düşünerek bu görevi kabul ettim, böylelikle 23 Şubat 2015 tarihinde derneğimiz resmen kuruldu. Dikkat ettiğiniz üzere derneğimizin adı her ne kadar Yalova Konyalılar Kültür Sanat Turizm ve Eğitim Derneği ise de, kısaltmamız KonYalovaDer. Sadece Konyalıların değil, aynı zamanda Yalovalıların da derneğiyiz. Derneğimiz belli bir yörenin adını taşıyorsa da, kültüre, sanata, eğitime, turizme gönül vermiş vatandaşlarımız, nereli olduklarına bakılmaksızın derneğimizin üyesi olabilir. Katıldığımız her etkinlikte Konya yöresini, maddi ve manevi kültürünü tanıtmanın yanı sıra Yalova’mızı da tanıtıyoruz. Zaten tüzüğümüzde bu ibare ‘Yalova’dan başlamak üzere tüm Türkiye ve dünyaya Konya’yı tanıtmak, Konya’dan başlamak üzere tüm Türkiye’ye ve dünyaya Yalova’yı tanıtmak’ şeklinde yer alıyor.”

konyalovader-(7)web

Dolu Dolu Geçen 1 Yıl

 

Çok yeni bir dernek olmalarına rağmen kuruldukları zamandan bu zamana geçen yaklaşık 1 yıllık sürecin boş geçmediğine dikkat çeken Buhari, açıklamalarına “Kahvehane, kıraathane olmuş derneklere benzemek istemiyoruz. Derneğimizin adında da belirtilen kültürel, sanatsal ve eğitsel faaliyetlere gücümüz yettiğince, hiçbir siyasi, yöresel ayrım yapmadan devam etmek istiyoruz. Geçtiğimiz yıl, daha yeni kurulmuş 3 günlük bebek bir dernekken, Bursa’da Bildef isimli İl Dernekler Federasyonu’nun düzenlediği Anadolu Günleri Festivali’ne katılım gösterdik. Yalova’yı ve Konya’yı başarıyla temsil ettik. Aynı dönem içerisinde Yalova Kültür Müdürlüğü’nün Delmece Yaylaları’nda düzenlenen festivalde de kendimizi gösterdik. Yine geçtiğimiz yıl 10 Nisan’da Rizom Tatil Köyü’nde bir toplantı yaptık, toplantımız o dönem dillere destan oldu, çok olumlu yorumlar aldık. Konya yöresinin tanıtıldığı müzik ve yemek ağırlıklı , katılımın oldukça yüksek olduğu bir toplantıydı. Katılan kişilerle kaynaştık, temiz ve ulvi amaçlarımız doğrultusunda kenetlendik. Geçtiğimiz Ramazan’da Marmara Bölgesi’ndeki tüm Konyalılar Dernekleri Yönetimlerinin davetli olduğu, Konya yemeklerinden mamül bir yemek verdik. Aramızda bir bütünleşme meydana getirdik. Konya ili Cihanbeyli ilçesi Kapaklı Köyü’ne ve aynı ilçenin Tüfekli Pınar Köyüne 1’er tır fidan gönderildi. Derneğimizin önünden merasimle kalkan tırlar yerlerine ulaşınca fidan dikimi gerçekleştirildi. Bunların yanı sıra, derneğimiz yöneticilerinin finansmanı ile 6 öğrenciye de burs desteği sağlanıyor.”

konyalovader-(10)-web

Yeni Projeler Yolda

 

Hedefleri büyük olan KonYalovaDer’in yeni projesi, oldukça kapsamlı. Dernek Başkanı Buhari bu projeyi şöyle anlatıyor; “Türkmenistandan başlayıp Konya’ya, Konya’dan devam edip Yalova’ya, Yalova’dan Balkanlara uzanan Oğuz Boyu’nun serüvenini, Göktürklerden Selçuklular’a, Selçuklular’dan Osmanlı’ya Osmanlı’dan Türk Cumhriyeti’ne uzanan uygarlığımızı anlatmak istiyoruz. Biz bu uygarlıkları anlatırken bütün toplumu ve her katmanı kucaklayarak bunu yapmak istiyoruz çünkü derneğimizin adındaki Konyalılar kelamı yerel bir anlam ifade etmiyor. O Hz. Mevlana Celaleddin Rumi’yi ifade ediyor, onun felsefesini ifade ediyor. Bu amaç doğrultusunda Marmara Bölgesi’ndeki tüm Konyalılar Dernekleri ile iletişim içerisindeyiz.

 

4 Unsur 4 Hafta

konyalovader-(7)web

Konyalovader ayın haftalarını derneğin 4 unsuru olan Eğitim, Sanat, Turizm ve Kültür konularına tahsis ediyor. Sanattan Sorumlu Başkan Yardımcısı Eğitmen Meryem Buhari, dernekte haftanın belirli günlerinde el sanatları, ingilizce, çinicilik gibi kursların olduğunu, yeni açılacak kurlar arasında sabun kursunun da ekleneceğini belirtti.

Söyleşimizin sonunda Konyalovader Başkanı Ahmet Buhari, “Bize destek olmak isteyenler farklı kültürlerin ud, cümbüş, gitar, saz gibi çalgıları derneğimize armağan edebilirler. Ayrıca derneğimizin toplantı salonunu kullanabilirler” şeklinde ekleme yaptı.

 

Haber-Foto:Göksu Seviş

bizi takip ederseniz seviniriz:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
Visit Us
Instagram