SOLUNUM FİZYOTERAPİSİ (PULMONER REHABİLİTASYON) HASTALARA RAHAT BİR NEFES ALDIRIYOR

Özel Atakent Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Zülküf IŞIK, çeşitli hastalıklara bağlı olarak gelişen nefes darlığı ve fonksiyonel yetersizliği azaltmak ve yaşam kalitesini iyileştirmek için uygulanan solunum fizyoterapisi (Pulmoner Rehabilitasyon) hakkında bilgi verdi.

 

                “ Pulmoner Rehabilitasyon, uzun süreli solunum rahatsızlığı yaşayan hastalar için uygulanan bir tedavi planıdır. Solunum problemi yaşayan hastalar nefes darlığı nedeniyle günlük aktivitelerini yapmakta zorlanır, sık sık tükendiklerini hissederler. Kişiye özgü planlanan rehabilitasyon ile hastalıkların yol açtığı bu semptomları olabildiğince azaltmak; günlük yaşam aktivitesini gerçekleştirirken hastanın ideal kapasitesini kullanmasını sağlamak mümkündür. Bununla birlikte, hiçbir sağlık sorunu olmayan kişiler de günlük yaşam aktiviteleri sırasında ideal kapasitesini kullanıp yaşam kalitesini artırmak için solunun fizyoterapisinden faydalanabilir.

 

            Pulmoner rehabilitasyonunda amaç solunum hastalığına bağlı gelişen nefes darlığı ve fonksiyonel yetersizliği azaltmak, egzersiz toleransını arttırmak, hastalığın atak sayısını azaltılmak ve yaşam kalitesinin iyileştirilmektir. Bu bağlamda astım, KOAH, göğüs kafesi hastalıkları, akciğeri etkileyen bağ dokusu gibi hastalıkları olan, akciğer nakli bekleyen veya akciğer cerrahisi öncesi ve sonrası solunum problemleri olan hastalara solunum fizyoterapisi uygulanabilir. Kronik solunum hastalığı olanlarda tıbbi tedavilerin yanında  hastaların fiziksel kapasitelerini ve psikolojik durumlarını düzeltmek amacıyla da uygulanabilmektedir.  

 

            Pulmoner rehabilitasyon, göğüs hastalıkları uzmanları, fizyoterapist ve diyetisyenden oluşan bir ekip tarafından planlanır. Temel olarak egzersiz eğitimi yanında her hastanın durumuna  özel beslenme önerileri, hasta ve ailesi için eğitim  programları ve psikolojik destek  gibi bileşenleri vardır.”

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: