YALOVA’DA KAYIT DIŞI İSTİHDAM ORANI ÇOK DÜŞÜK

Yalova Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Salih Aydın, kayıt dışı istihdam oranları, emekli ve sigortalı sayıları ile yeni çıkan yasalar hakkında bilgi verdi.

 

“KAYIT DIŞI İHTİHDAM ORANI İLİMİZDE DÜŞÜK”

 

Aydın, Kayıt dışı istihdamla mücadeleyi çok önemsediklerini belirterek “Yapılan denetim ve rehberlik faaliyetlerine ve kayıt dışı istihdam verilerine bakıldığında Türkiye ortalaması yüzde 35’ken ilimizde bu oran bir hayli aşağılarda.538 işyeri, bin 629 tane de sigortalı hakkında teftiş yaptık, yaptığımız teftişlerde aykırı bir duruma rastlamadık.Biz de kayıt dışı istihdama karşı mücadelemizi halkı bilgilendirerek, seminerler vererek yapmaya çalışıyoruz. 2015 yılında 25 bilgilendirme semineri yaptık,seminer sayısını bu yıl artırmak istiyoruz. Bilgilendirme çalışmaları ne kadar arttırılırsa bilincin de o denli yükseleceğine ve kayıt dışı istihdam oranının gün geçtikçe azalacağına inanıyoruz” dedi.

 

GENEL SAĞLIK SİGORTASINDA YENİ DÜZENLEME

 

SGK İl Müdürü Salih Aydın hükümetin devreye soktuğu yeni yasal düzenlemeler hakkında da bilgilendirme yaptı.

 

Aydın; “Okuldan mezun olan gençler için 120 gün olan sosyal güvenlik kapsamı genişletilerek bu süre 2 yıla çıkartıldı. 10 Şubat’ta çıkan yasayla birlikte genel sağlık sigortasında, sosyal güvenlik destek pirimi ve teşvik uygulamaları ile ilgili bir takım düzenlemeler oldu. Öncelikle genel sağlık sigortası uygulamasında lise, ortaöğretimde 20 yaş, yüksek öğrenimde 25 yaşına kadar erkek çocukları anne ve babasının sigortasından faydalanabiliyor, okulu bitirdikten sonra genel sağlık sigortasına düşüyorlardı. Liseyi bitirdikten sonra da 120 günlük süremiz vardı ve bu sürede her hangi bir sosyal güvenlik kapsamında olmasalar da sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorlardı. 10 Şubat 2016 tarihinde çıkan bu 663 sayılı yasayla artık gençlerimiz mezun olduktan sonra yine bu yaş sınırları içerisinde kalmak kaydı ile mezun olduktan sonra 2 yıl daha genel sağlık sigortası güvencesinden ücretsiz olarak faydalanmaya devam edecek” dedi.
 

KESİLEN YÜZDE 10’LUK DESTEK PRİMİ İPTAL EDİLDİ

 

Aydın, emekli olduktan sonra işyeri açan emeklilerden kesilen yüzde 10’luk destek priminin de iptal edildiğini ekledi.

 

Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) belirli yaş, sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı şartını yerine getirip yaşlılık aylığı bağlanan sigortalıların yaşlılık aylığı kesilmeden hizmet akdine tabi çalışmaları halinde işverenlerinden, kendi nam ve hesabına tabi çalışmaları halinde kendilerinden alınan primdir.

 

Emekli olduktan sonra kendi nam ve hesabına tabi çalışmaları halinde emekli maaşlarından yıllar itibariyle kademeli artarak %15’e çıkarılmış, daha sonra yapılan değişiklikle 01.07.2015 tarihinden itibaren %10’na düşürülerek sosyal güvenlik destek primi kesiliyordu.

 

10.02.2016 tarihinde yürürlüğe giren 6663 sayılı kanunla; konu hakkında değişiklik yapılmış, emekli olduktan sonra kendi nam ve hesabına tabi çalışmaları halinde kesintisi yapılan sosyal güvenlik destek primi kaldırıldı.

 

Haber: Göksu Seviş

Foto: Sinan Emre Koç

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: