ZİKA VİRÜSÜNÜN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Özel Atakent Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. M. Erdem GÜREL, dünyada görülme sıklığı artan ve henüz doğmamış bebekler için ciddi risk oluşturan “Zika Virüs” ü hakkında bilgilendirdi.

“ Zika virüsünün ilk kez, 1947 yılında Uganda’ nın Zika Ormanlarında ortaya çıktığı biliniyor. Bu virüs, Aedes Aegypti cinsi sivrisineklerle hamile bayanlara bulaşıyor ve bebeğin kafa bölgesinin normalden 31,5 – 32 santimetre daha küçük olarak doğmasına yol açıyor. Ayrıca beyin fonksiyonlarında bozukluklara ve beynin yetersiz gelişimine sebep olan virüs, bebeklerin yaşam süresini kısaltıyor.

Zika virüsü yüksek ateş, baş ağrısı, kusma, gözlerde kızarıklık, kas ve eklem ağrısı gibi belirtilerle seyrediyor. Henüz aşısının bulunmadığı virüs için istirahat etmek, bol miktarda sıvı tüketmek gerekiyor. Bulaş olan kişilerde ateş düşürücü ve ağrı kesiciler ile belirtiler kontrol altında tutulmaya çalışılıyor. Virüsle mücadele etmenin tek yolu ise uzun kollu giysiler giyip sivrisineklerin bulunduğu ortamlardan uzaklaşmak ve sivrisinekleri uzaklaştıran losyonlar kullanmak.

Türkiye, henüz zika virüsü tehditinde bulunmuyor. Fakat virüsün yaygın olduğu ülkelere seyahat etmek her zaman için risk taşıyor. Özellikle Tropikal Afrika, Güneydoğu Asya, Pasifik Adaları, Orta ve Güney Amerika’ ya seyahat edecek kişilerin dikkatli olması gerekiyor.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.