ÇOCUKLAR NEDEN KARIN AĞRISI ŞİKAYETİ YAŞAR ?

Özel Atakent Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Besime MOLLAOĞLU, çocuklarda karın ağrısının çok sık yaşanan bir sorun olduğunu söyleyerek ağrının nedenleri ve tedavisi konusunda bilgi verdi.

“ Çocuklarda görülen karın ağrıları, sık karşılaşılan ve aileleri endişelendiren bir durumdur. Karın ağrıları ani başlangıçlı veya uzun süreli olabilir. Nedenleri çok çeşitli olmakla birlikte ilk sırada rotavirüs gibi virüslerin ve bazı bakterilerin yol açtığı, ağrının yanında kusma, ishal ve ateş gibi şikayetlere de neden olabilen mide ve barsak enfeksiyonları yer almaktadır. Bunlarla birlikte apandisit, bağırsak tıkanıklığı, idrar yolu enfeksiyonları, hepatit, ülser gibi rahatsızlıklar da çocuklarda ağrıya neden olan durumlardır. Özellikle yenidoğanın ilk üç ayında sık görülen ağrının başında normal olarak kabul edilen gaz ağrısı gelir.

Çocuklarda uygulanacak ağrı tedavisi nedene yöneliktir. Ağrının neden oluştuğu muayene ve laboratuvar bulguları ile tanılandırıldıktan sonra uygun tedavi uzman doktorlarca önerilir. Tedaviye ek olarak çocuğun kendini iyi hissettiği pozisyonda yatıp dinlenmesi, bol sıvı tüketmesi de faydalıdır.

Eğer çocukta karın ağrısı 12 – 24 saatten uzun sürüyorsa, sık tekrarlıyor ve göbek çevresi dışında başka bölgelere de yayılıyorsa, buna ek olara kusma ve ishal şikayetleri de mevcutsa anne ve babaların en kısa sürede uzman bir hekime başvurmasında fayda vardır.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: