ELEKTRİK ENERJİSİ TEDARİK SÖZLEŞMELERİ ÖNEMLİ

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tahsin Becan Yaptığı yazılı açıklama ile elektirik enerjisi tedarik sözleşmelerinde dikkatli olmaları konusunda konuoyunu uyardı.

 

Tahsın Becan açıklamasında; “Son günlerde çeşitli firmaların temsilcileri iş yerlerini ve evleri ziyaret ederek belirli bir indirim oranı sağlayacaklarını belirterek kişi ve şirketlerle sözleşme yapmak istemektedir. Temiz, sürekli, kaliteli ve ekonomik elektrik enerjisi kullanmak herkesin temel hakkıdır. Ancak dağıtım firmaları ile yapılacak sözleşme maddelerine imza atmadan ilgili maddelerin okunması önem arz etmektedir. Maalesef enerji dağıtım firmalarının satış temsilcileri yapılacak sözleşmenin ayrıntıları hakkında bilgi aktarmadan doğrudan sözleşmeyi imzalatmakta buda sonrasında bir takım sıkıntılar yaratmaktadır.

 

Kapı kapı dolaşarak kendi şirketleri ile anlaşılması halinde indirim sağlayacaklarını belirten temsilciler, Perakende Elektrik Satış Sözleşmesi” vermekte ve bu sözleşme üzerinde yer alan kısımları doldurup   imzalamalarını istemektedir. Söz konusu sözleşme ayrıntılı olarak incelendiğinde, bir çok açıdan tamamen tüketicinin aleyhine olup, tüketicileri ekonomik, hukuksal bir takım taahhütlerin altına sokmaktadır, buna bağlı olarak mağduriyetlerin yaşanılması kaçınılmazdır.

 

Bu sözleşme 2 (İki) yıllık bir süreyi kapsamaktadır. Dolayısıyla tüketici, iki yıllık bir süre içerisinde, başka bir tedarikçi ile anlaşamayacak. Sözleşme bitim tarihinden 60 (Altmış) gün öncesine kadar sözleşmenin feshedileceğine dair yazılı bildirimde bulunmadığı sürece sözleşme  1 (bir) yıl daha uzamakta ve tüketicinin mağduriyeti devam ettirilmektedir.

 

Ayrıca sözleşmenin feshi ve fesih tazminat bedeli başlıklı madde de “Tüketici sözleşme süresi içerisinde herhangi bir zamanda sözleşmeyi sona erdirdiği takdirde sözleşme çerçevesinde tahakkuk ettirilecek en yüksek elektrik faturasının iki (2) katı tutarında fesih tazminat bedeli ödemeyi kabul, beyan ve taahhüt eder. İfadesi yer almaktadır.

 

Bu maddeler yüzünden mevcut tedarikçinizi değiştirip başka bir dağıtıcı firma ile sözleşme imzalamanız halinde ciddi bir maddi yükle karşı karşıya kalınması kaçınılmaz olmaktadır. Bu nedenle tarafınıza farklı firmalardan gelen elektrik satış temsilcilerinin sunacağı imkanların yanında imzalayacağınız sözleşmenin hükümlerinin de dikkatlice okunması ileride herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için önemlidir.

 

Kamuoyunun bilgisine önemle sunulur.” dedi.

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.