SİROZ VE KARACİĞER KANSERİNE DAHİ YOL AÇABİLEN HASTALIK : HEPATİT-B

Özel Atakent Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Erdem GÜREL, hafif bir hastalık olarak başlayan ve tedavi edilmezse siroz ve karaciğer kanserine dahi yol açabilen bir karaciğer hastalığı olan HEPATİT-B hakkında bilgi verdi.

Akut ve Kronik olmak üzere iki şekilde seyreden Hepatit -B hastalığının “Hepatit-B Virüsü (HBV)” nden kaynaklandığını söyleyen Uzm. Dr. Mehmet Erdem Gürel, en etkin korunma yolunun aşılanma olduğunu belirterek hastalık hakkında şöyle konuştu ;

 

“ Hepatit-B virüsü, bu virüsü taşıyan kişinin kan, semen, vajina sıvısı veya diğer vücut sıvılarının çeşitli yollarla başka kişiye geçmesiyle bulaşır. Akut Hepatit-B’ de görülen en yaygın belirtiler ateş, halsizlik, iştahsızlık, bulantı – kusma, karında ağrı, idrar renginin koyulaşması, sarılık ve eklem ağrısıdır. Belirtilerden herhangi biri görüldüğünde zaman kaybetmeden uzman bir hekime görünmek gerekir. Genelde bulaştıktan 90 gün sonra ortaya çıkan bu belirtiler bir kaç hafta sürer, ancak bu süre 6 aya kadar da uzayabilir. Tedavisinde genellikle yatak istirahati, yeterli sıvı ve gıda alımı tavsiye edilir, ancak bazı kişilerin hastaneye yatırılmaları gerekebilir.

 

Uzunca bir süre hiçbir belirti vermeden seyreden Kronik Hepatit-B ise, bu süre içinde karaciğeri sessizce olumsuz olarak etkilemeye devam eder. Kronik Hepatit B hastalarının %15-25′ inde bir süre sonra siroz veya karaciğer kanseri, karaciğer yetmezliği ve hatta ölüm gibi ciddi hastalıklar gelişir. Karaciğerinde hastalık gelişen bazı kişilerde dahi her hangi bir belirti görülmeyebilir. Kronik Hepatit- B hastaları düzenli olarak takip edilmelidir. Çok sayıda ilaç seçeneği mevcut olan hastalık tedavi ile etkili bir şekilde kontrol altına alınabilmekte ve karaciğer yetmezliği, siroz veya karaciğer kanseri gibi kötü sonuçların oluşması engellenebilmektedir. Kronik hepatitten korunmak için alkolden uzak durmak gerekir. Potansiyel olarak karaciğere zarar vereceğinden bitkisel veya çeşitli destek ürünlerinden de kaçınılmalıdır.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: