ÖZCAN ÖZEL’DEN YUSUF ZİYA ÖZTABAK’IN AÇIKLAMALARINA TEPKİ

Cumhuriyet Halk Partisi Yalova İl Başkanı Özcan Özel’den AK Parti Yalova İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak’ın “meydan” açıklamasını yazılı olarak açıklamada bulundu.

 

“Yerel gazetelerde bugün AKP İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak’ın açıklamaları var. Öztabak’ın yaptığı açıklamalarda Yalovalıları yanlış bilgilendirecek eksikler ve hatalar var. Bu nedenle CHP İl Başkanı olarak hemşehrilerimizin doğru bilgilenmesi ve konunun doğru anlaşılabilmesi için bir açıklama yapma ihtiyacı hissediyorum.

 

Bilindiği gibi, bir süredir içinde şehir stadyumunun da bulunduğu alan ile ilgili “konut alanı, kent meydanı ve spor alanı” kavramları üzerinden bir tartışma yaşanıyor.

 

Durum tam da bir deli kuyuya taş atmış 40 akıllı çıkarmaya çalışıyor noktasında.

 

Bilindiği gibi tartışılan yer Spor Bakanlığına ait spor alanı olarak planlara işlenmiş bir yerdi. Önceki dönemde AKP’li Yakup Koçal ve AKP’li meclis üyelerinin de desteğiyle bölge konut alanına dönüştürüldü. Yalova’nın betonlaşması, toplanma alanının yok edilmesi anlamına gelen o girişim çerçevesinde Koçal, bakanlık ile gerçekleşmesi mümkün olmayan bir protokol imzaladı.

 

Protokol çerçevesinde de Yalova Şehir Stadı’nın başka bir yere yapılması karşılığında bu alan konut alanı olarak planlara işlendi. Eğer bu protokolün gerekleri yerine getirilseydi bölgede emsali 2 olan 7 katlı 1400 konut yapmak mümkün olacak ve bölge ciddi biçimde betonlaşacaktı.

 

Ancak ve iyi ki protokol şartları yerine gelmedi böylece bölge planlarda konut alanı olsa da pratikte spor alanı olarak kaldı.

 

Bilindiği gibi Yalova İmar Planı, yapılmak istenen değişiklere karşı açılan dava sonucu mahkeme kararıyla iptal olunca yeni bir revizyon imar planı değişikliği yapmak gerekliliği doğdu. Belediye Başkanımız Vefa Salman,uzmanlar, imar komisyonu ve İmar Müdürlüğümüz 1/1000 ve 1/5000’lik Revizyon İmar Planlarını tamamladı ve belediye meclisine getirdi. Belediye başkanımız ve belediye meclis grubumuz revizyon imar planında bu alanının tamamen spor alanı olarak kalmasını istiyor.

 

Bu karar son derece isabetlidir. CHP İl Örgütü olarak biz de bu kararın arkasındayız ve kararın bir an önce çıkmasını istiyoruz. Ancak bu kararın uzamasının nedeni de Koçal’ın AKP grubuna bölgenin konut alanı ve kent meydanı olarak kalması için yaptığı baskılardır.

 

Açıklamasında Öztabak aldıkları karar ile 3 konuya çözüm bulacaklarını iddia ediyor. Bu üç konuya da cevap vereceğim

  1. Bölgenin olası afetlerde toplanma alanı olarak kalması meselesini biz de çok önemsiyoruz. Yalova’nın buna ihtiyacı var.
  2. Herkes bilsin ki, Yalovaspor’un tesislerine kimse dokunamaz. Ne belediye başkanımız ne meclis grubumuz ne de CHP örgütleri olarak bizler buna müsaade etmeyiz. Sadece Belediye Meclisinde değil gerekirse sokakta da böyle bir ihtimale karşı mücadele ederiz.
  3. Sayın Öztabak aldıkları kararı net bir biçimde savunmalı, “bölgenin haciz tehdidinden kurtarılması” gibi olmayan bir mazeretin arkasına saklanmaması gerekir. AKP döneminde mezarlıklarına bile haciz konmuş olan Yalova Belediyesi’nin bugün içinde bulunduğu mali tabloya bakarak ekonomik tehlike altındaymış gibi göstermek hiçbir mantığa sığmaz.

 

Son olarak söylemek isterim, geçmişte burayı konut alanı olarak planlara işleyen AKP zihniyeti, bugün yanlışın sadece yarısından dönerek buranın konut alanı olmasına hayır deme kararı aldı. Konut yanlışından dönülmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Ancak bölgenin tamamen spor alanı olarak planlara işlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bölgenin spor alanı olarak kalması Yalova ve Yalovalıların menfaatinedir.” dedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: