MHP’NİN TÜRKÇE TABELA KAMPANYASINA TDH’DEN DESTEK

MHP Yabancı asıllı kelimeli tabelaların yerini, Türkçe kelimeli tabelalara bırakması için 11-18 Ekim tarihleri arasında bir imza kampanyası başlatmıştı. MHP 5 bin imza hedeflerken bugüne kadar toplanan imzalar 3 bine ulaştı. Birçok yerde yangı uyandıran bu kampanyayı Türkçe’nin Diriliş Hareketi (TDH)  Derneği Bursa üyesi Salih Çam projeye destek vermek üzere 15 Ekim tarihinde MHP İl Başkanı Hasan Topçular’a ziyarette bulundu.

 

 

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Hasan Topçular MHP İl Başkanlığı binasında yaptığı açıklamada: ‘’ Her ne kadar küçük bir mesele gibi dursa da, dilimiz gibi değerlere sahip çıkmadığımız sürece yozlaşmaya devam edeceğiz. Bizim sadece Arapça ile bir derdimiz yok. Türkçe asıllı kelimelerin kullanılması gerektiğini savunuyoruz.  Topladığımız imzaları Belediyeye götürüp tabelasını Türkçe yapanlar için %50 vergi indirimi talebinde bulunacağız. Bir diğer talebimiz ise İşyeri açma ruhsatı verildiğinde Türkçe tabela zorunluluğu getirilmesi yönündedir. İnşallah yapmış olduğumuz bu kampanya tüm Türkiye’ye örnek olur. ‘’ dedi.

 

TDH Derneğinden Topçular’a rica

 

TDH Derneği Bursa üyesi Salih Çam, ‘’Tabela kelimesinin Türkçe anlamına bakıldığında Tanıtı ve Ası olarak bilinir. Bizde sizden böyle ince bir projede Tabela yerine ası veya tanıtı kelimesini kullanmanızı istiyoruz. Bizim dernek olarak Türk Dil Kurumu’ndan tek farkımız kelime üretmiyor oluşumuz. Biz yalnızca dilimizde mevcut sözcükleri gün yüzüne çıkarıyoruz. Dil bir millet için en önemli unsurdur. Kimliğini kaybetmiş millet yok olur’’ diyerek derneğin dil üzerindeki hassasiyetine dikkat çekti Ardından Çam, Topçular’a Türkçe’nin Diriliş Hareketi (TDH) Derneğinin kitabını hediye etti.

 

FOTO\HABER: Büşra Gündüz

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: