TÜP BEBEK UYGULAMALARINDA GÖRÜLEN ARTIŞ HETEROTOPİK GEBELİĞİN SIK GÖRÜLMESİNİN BAŞLICA NEDENİ

Özel Atakent Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Ahmet ZARE, hem rahim içinde hem de rahim dışında iki ayrı gebeliğin aynı anda oluşması anlamına gelen “Heterotopik Gebelik” in görülme oranının son yıllarda arttığına dikkat çekerek bilgi verdi.

“ Heterotopik gebelik, rahim içinde ve dışında aynı anda iki farklı gebeliğin oluşması durumudur. Normalde gebelik rahim içerisinde oluşmakla beraber nadiren rahmin dışında tüp, yumurtalık, rahim ağzı veya karın içi gibi başka bir organa yerleşmektedir. Eski zamanlarda daha az rastlanan heterotopik gebelik, tüp bebek uygulamalarının yaygınlaşması ile birlikte daha sık görülmeye başlamıştır.

Dış gebelikte olduğu gibi, karın bölgesinden herhangi bir ameliyat geçirmek, tüp bebek uygulamaları, daha önce dış gebelik geçirmiş olmak, pelviks enfeksiyonu ve endometriozis gibi nedenler heterotopik gebelik için risk oluşturur. Normal gebeliği olan bir hastada dış gebeliği ultrason ile fark etmek çok zordur. Dış gebelik teşhisinde uygulanan en önemli tanı yöntemlerinden olan Beta-HCG tetkiki de normak gebeliğin etkisiyle yüksek değerde seyredeceğinden, heterotopik gebeliği bu şekilde tespit etmek de mümkün değildir. Bu sebeplerden dolayı erken tanı pek mümkün olmamakta, karın ağrısı, karın içi kanama gibi belirtilerle başvuran hasta ameliyata alındığında farkedilmektedir.

Heterotopik gebeliğin tedavisi ancak cerrahi müdahale ile mümkündür. Bu yöntem ile rahim içinde gelişen normal gebeliğe müdahale edilmeden dış hebelik sonlandırılabilir. Bazı durumlarda ameliyat ve anestezinin etkisiyle normal seyreden gebeliğin kaybedilmesi durumu da yaşnabilmektedir. Heterotopik gebeliklerde ilaç tedavisi uygulanmaz çünkü normal seyreden gebelik için çok tehlikeli olabilir. Dış gebelik, çok nadir görülmekle birlikte herhangi bir tedavi gerektirmeksizin kendi kendine de kaybolabilir.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.