TÜRKİYE’NİN KİVİ BAHÇESİNDE 4. FESTİVAL

Bu yıl 4.’sü düzenlenen Kivi Festivali 22 Ekim 2016 tarihinde Subaşı Beldesinde gerçekleşti.

Festivale, Yal Yalova Valisi Tuğba Yılmaz, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, Chp Yalova Milletvekili Muharrem İnce, eski Ak Parti Yalova Milletvekili Temel Coşkun,  Chp İl Başkanı  Özcan Özel, Ak Parti Yalova İl başkanı Yusuf Ziya Tabak, Altınova Belediye Başkanı Metin Oral, Kaytazdere Belediye Başkanı Ali Kangal, kardeş belediye Romanya ve Bulgaristan’dan gelen misafirler ve çok sayıda davetli katıldı.

 

TÜRKİYE’NİN-KİVİ-BAHÇESİNDE-4.-FESTİVAL-mustafa-tunalı.jpg

 

Festivalin açılış konuşmasını Yalova Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Tunalı yaptı. Tunalı, Bu yıl Türkiye’de 35 bin ton kivi hasatı bekleniyor.  Atalarımız 60’lı yıllara kadar bu topraklarda buğday ve ayçiçek yetiştirmişler. Daha sonra elma ve şeftali. 89 yılında ise zamanın Belediye Başkanı İsmail Fidan, büyüklerimizden Yavuz Türeli ve Hüseyin Kocaman ilk kiviyi eken kişilerdi. Şimdilerde ise Subaşı’nda yaklaşık 23 yıldır kivi üretimi yapıyoruz ve hasatımız 20 bin tona ulaştı. Bu da Türkiye çapındaki üretimde yüzde 50 demektir.  2000’li yıllarda Anadolu Kalkınma Vakfı tarafından 100 çiftçiye 5 dönümlük fidan desteği sağlanmıştı.  O yıllar kivi üreticisi parmakla gösterilecek kadardı. Şu an ise 300 üreticiye ulaştık’’ dedi. 

 

TÜRKİYE’NİN-KİVİ-BAHÇESİNDE-4.-FESTİVAL-volkan-yılmaz.jpg

 

Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Tunalı’nın konuşmasının ardından Subaşı Belediye Başkanı Volkan Yılmaz: ‘’ Yalova’da 1988 yılında başladığımız kivi üretimine bugünlerde Türkiye’nin yüzde 50’sini karşılar hale geldik. Biz başka bir ile gittiğimizde bir markette kiviye rast geldiğimizde, kivi üreticisi olduğumuz için övünüyoruz.  Osmangazi köprüsü kivi tanıtımımız için önemli bir role sahip. Bir de hasatımız için soğuk hava depolarımız üretimimize oldukça katkı sağlamaktadır. Hedefimiz kivi tanımının yanı sıra üreticinin desteklenmesi ve marka değeri yüksek üretimli projelere imza atmak’’ diye konuştu.

 

TÜRKİYE’NİN-KİVİ-BAHÇESİNDE-4.-FESTİVAL-muharrem-ince.jpg

 

Yalova Milletvekili Muharrem İnce, ‘’Türkiye’de kivi üretiminin yüzde 50’sini Yalova’nın karşılaması bizleri mutlu ediyor. Çağa uymazsak yok oluruz. Ben bilhassa bu bölgede çağa uyup modern tarım yapan insanların ve önünü gören insanları gördükçe çok mutlu oluyorum. Geleceği iyi okumalıyız. Gençler, siyasetçiler, ülkeyi yönetenler geleceği iyi okumalıdır. Tıpki Subaşı’lılar gibi modern tarım ve çağdaş tekniklerle üreticiyi buluşturursak ileriye gidebiliriz ’’ dedi.  Ardından İnce’ye Tunalı tarafından plaket takdim edildi.

 

TÜRKİYE’NİN-KİVİ-BAHÇESİNDE-4.-FESTİVAL-vefa-salman-konuşma.jpg

 

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman Yalova’mızda simgesel bir ürün yok. El birliği ile kiviyi tanıtmamız gerekiyor. Yalova kivisini gittiğiniz her yerde anlatmanızı ve tanıtmanızı rica ediyorum. Geleneksel hale gelen bu festival inşallah uluslararası bir kimliğe bürünür’’ diye konuştu.  Konuşmasının ardından Kaytazdere Belediye Başkanı Ali Kangal, Salman’a plaketini takdim etti.

 

TÜRKİYE’NİN-KİVİ-BAHÇESİNDE-4.-FESTİVAL-vali-tuğba-yılmaz-konuşma.jpg

 

4.Kivi Festivalinde bulunduğu için mutluluk duyduğunu belirten Vali Yılmaz, 15 Temmuz akşamı milli iradeye sahip çıkan milletimizle onur ve gurur duyduğumuzu belirtmek isterim’’ dedi. Kivinin yüzde 50’sinin Yalova’da üretildiğini duyunca önce saşırmış daha sonra mutlu olmuştum. Bu festival bunun tanıtım vesilesi olarak kutlanıyor. Yalova tarımda büyüyor, üretiyor ve daha da büyümeye devam edecek’’ diye konuştu.

 

Vali Yılmaz’ın plaketini ise Yılmaz ve Tunalı takdim etti. Konuşmaların ardından festival meşalesi yakıldı.

 

Volkan Yılmaz’a doğum günü sürprizi

TÜRKİYE’NİN-KİVİ-BAHÇESİNDE-4.-FESTİVAL-volkan-yılmaz-odğum-günü-pastası.jpg

Subaşı Belediye Başkanı Volkan Yılmaz’a 22 Ekim doğum günü sebebiyle pastalı bir sürpriz yapıldı. Volkan Yılmaz pastasını protokol ile birlikte kesti.

 

TÜRKİYE’NİN-KİVİ-BAHÇESİNDE-4.-FESTİVAL-folkrol-grupları.jpg

 

Festivale Bulgaristan’dan gelen misafirler ve kardeş belediye olan Romanya’nın halk oyunları gösterileri ve çiğ börek ikramları ile devam etti.  Program akışında, en iyi kivi bahçesi ve yetiştiricilerine, en güzel kivili pasta yarışmacılarına, tarım ve kivi konulu resim ve şiir yarışması ile dereceye girenlere plaket takdim edildi.  Daha sonra Subaşı ekibinin Karadeniz ve Roman havası halk oyunu gösterileri, Bulgaristan Kubrat ekibi gösterileri, Romanya ekibi gösterileri ve Bulgaristan Cem Vakfı ekibi gösterileri ile festival neşelendi.  Festival Fırat Özkaynak’ın Halk konseri ile devam etti.

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

FOTO ve HABER: Büşra Gündüz

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: