BOYUN FITIKLARI FİZİK TEDAVİ İLE İYİLEŞEBİLİR Mİ ?

Özel Atakent Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Kemal Okan SOYKAN, boyun fıtıklarının başlangıç safhalarında uygulanan fizik tedavinin başarılı sonuçlar gösterdiğini söyledi.

            “ Boynumuz, yedi adet boyun omurundan oluşan bir yapıdadır. Bu omurların arasında, hareketi sağlayan ve içerdiği su ile kollajen yapı sayesinde omurga üzerine binen yükü azaltan, iki kemik dokunun birbirine temas etmesini engelleyen diskler bulunur. Diskin dış kısmındaki daha sert olan yapıdaki küçük yırtıklardan içteki yumuşak dokunun taşması sonucu ortaya çıkan tabloya ‘ Boyun Fıtığı’ deniliyor.

 

            Boyun fıtığının en belirgin semptomu ağrıdır. Fıtık oluşumunun ilk dönemlerinde boyun ve sırt ağrıları ön plandadır. İlerleyen zamanlarda taşan diskin sinirlere baskı yapması nedeniyle kollarda parmaklara kadar inen ağrı ve uyuşmalar meydana gelir. Kuvvet kaybı yaşanmaya başlar. Bu fıtıklar tedavi edilmediğinde omuriliğe doğru baskı oluşturur ve bacaklarda güçsüzlük ile idrar kaçırma gibi ciddi sorunların oluşmasına neden olur.

 

            Hastaların birçoğunda ilaç tedavisi ve fizik tedavi başarılı sonuçlar göstermektedir. Cerrahi müdahale son çare olarak düşünülmelidir. Şiddetli ağrıların oluştuğu ilk aşamalarda hastayı rahatlatıcı ilaçlar uygulandıktan sonra fizik tedaviye başlanır. Fizik tedavide yumuşak doku ve sinir kökü baskısına bağlı ağrıları gidermek ve spazm oluşan kasları gevşetmek amacıyla kızıl ötesi ışın tedavileri, sıcak uygulamaları, ultrason ve elektriksel uyarı tedavileri ve egzersiz uygulanmaktadır.” 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: