YALOVA ÜNİVERSİTESİ’NDEN AKSA AKRİLİK’E ZİYARET

Aksa Akrilik‘in tüm paydaşlarına şeffaflık ilkesi kapsamında düzenlediği “Açık Kapı Ziyaretleri” Yalova Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü öğrencileriyle devam ediyor. Öğrenciler ziyaretleri sırasında Aksa Akrilik enerji santralini ziyaret ederek santrali yakından inceleme fırsatı yakaladı.

 

Tüm paydaşlarına şeffaflık ilkesi kapsamında kapılarını açan Aksa Akrilik, Yalova Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği öğrencilerini üretim tesisinde ağırladı. 4. Sınıf öğrencilerinden oluşan 32 kişilik grup, saha gezisi öncesinde enerji konulu bir sunum dinledikten sonra Enerji Santrali Buhar Üretim Yöneticisi Mesut Özdilim eşliğinde enerji santralini gezerek detaylı bilgiler aldı.

 

Yalova-Üniversitesi'nden-Aksa-Akrilik'e-Ziyaret.jpg

 

Açık Kapı Ziyareti süresince Yalova Üniversitesi Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü’nden gelen öğrenciler, Aksa Akrilik enerji santralini ve santral çevresini gezerek bilgilenme fırsatı yakaladılar. 2 saat süren gezi süresince öğrenciler sorular sorarak merak ettikleri konular hakkında bilgi sahibi oldular.

 

Açık Kapı Ziyaretleri Hakkında:

Sivil Toplum Kuruluşları, yerel halk, okullar, çalışan aileleri, müşterileri, kıyaslama ekipleri, yurt içi ve yurt dışı ziyaretçilerin şeffaflık ilkesi kapsamında Aksa üretim sahasını gezerek yerinde bilgi almasını sağlayan “Açık Kapı Ziyaretleri” yıl boyunca belli aralıklarla devam ediyor. Faaliyet sonrası her ziyaretçi grubuna bir anket uygulanıyor ve sonuçları AKSA’nın iyileştirme stratejileri için kullanılıyor.

 

Akrilik elyaf nedir?

Akrilik elyaf, yapay elyaflar arasında yüne en çok benzeyen elyaf türüdür. Akrilik elyaf, kolayca yıkanabilme ve şeklini koruma özelliğinin yanı sıra, güveye, yağa ve kimyasallara karşı oldukça dayanıklıdır. Mükemmel haslıkta parlak renklere boyanabilme özelliği bulunan akrilik elyaf, güneş ışığına karşı yüksek haslık ve görünüm ile dokunum olarak yüne benzeyen doğallığa ve sıcaklığa sahiptir. Günümüzde akrilik elyaf ürünü, giyimden ev tekstiline, dış mekân kullanımından endüstriyel kullanım alanlarına kadar birçok alanda çözüm sunmaktadır. Aksa Akrilik ise dünyadaki en büyük, Türkiye’deki ise tek akrilik elyaf üreticisidir.

 

 

 

 

 

 

 

Aksa Akrilik Hakkında:

Akkök Şirketler Grubu’na bağlı olan AKSA Akrilik Kimya Sanayii A.Ş. Türkiye’nin akrilik elyaf ihtiyacını karşılamak üzere, 1971’de Yalova’daki fabrikasında üretime başladı. AKSA, yaklaşık 502 bin metrekarelik bir alanda kurulu dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisidir. Operasyonel mükemmeliyeti en yüksek düzeye taşımak amacı ile teknolojiye yatırım yapmak ve akrilik elyaf için sürdürülebilir, kârlı, yeni kullanım alanları yaratmak vizyonuyla yola çıkan AKSA, yıllar içerisinde gerçekleştirilen yeni teknoloji ve modernizasyon yatırımlarıyla yıllık 315.000 ton akrilik elyaf üretim kapasitesine ulaşmıştır. Bu üretim miktarı, Türkiye’deki akrilik elyaf üretiminin yaklaşık %72’sini, dünyadaki akrilik elyaf pazarının ise yaklaşık %17’sini oluşturmaktadır. Bu oran Türkiye’yi Çin’den sonra dünyanın en büyük ikinci akrilik elyaf üretici ülkesi konumuna taşımıştır.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: