HERSEK ER MEYDANINDA 3. KEZ ALTIN KEMER SAHİBİNİ BULDU

3. Hersek Yağlı Güreşleri’nin Başpehlivanı, 95 dakikalık final güreşinde Faruk Akkoyunlu’yu yenen Şaban Yılmaz oldu. Ağalığı ise üçüncü kez Hasan Zafer kazandı.

 

 

Geleneksel hale getirilen Altınova yağlı güreşlerinin bu yıl üçüncüsü düzenlendi. Güreşler renkli görüntülere sahne olundu. Başta Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin ORAL olmak üzere, Hersek Yağlı Güreşleri Ağası Hasan Zafer, Altınova Kaymakamı Zafer ENGİN, AK Parti Milletvekili Fikri DEMİREL, AK Parti İL Başkanı Ziya ÖZTABAK, Kıbrıs Tatlısu Belediye Başkanı Hayri ORÇAN, Yalova Belediye Başkanı Vefa SALMAN, İl Milli Eğitim Müdürü Ali TOSUN, İlçe Milli Eğitim Müdürü Zeki SİTAR, MHP İl Başkanı Hasan TOPÇULAR, İlçe Tarım Müdürü Mesut ÜNAL, İlçe Halk Eğitim Müdürü Ahmet Kemal HAZIR, Kadıköy Belediye Başkanı, Mehmet ŞAHİN, Kırkpınar Ağası Seyfettin SELİM, meclis üyeleri, muhataraları, eski başpehlivanlar ve 400 adet pehlivanla beraberinde hava muhalefeti nedeniyle müsabakalara saat 10.30’da başlandı. 

 

PROTOKOL KONUŞMALARI

 

SEZON AÇILIŞINA GENİŞ KATILIM

Yalova Vali Yardımcısı Yıldırım Uçar, Yalova Milletvekili Fikri Demirel, Altınova Kaymakamı Zafer Engin, Çevre ve Orman eski Bakanı Osman Pepe, AK Parti Yalova İl Başkanı Yusuf Ziya Öztabak, MHP Yalova İl Başkanı Hasan Topçular, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim, Kırkpınar’ın efsane Altın Kemerli Güreşçisi Aydın Demir, Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, KKTC Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Termal Belediye Başkanı İsmail Atik, Subaşı Belediye Başkanı Volkan yılmaz, Kadıköy Belediye Başkanı Mehmet Şahin, Teşvikiye Belediye Başkanı Ahmet Meydan, Taşköprü Belediye Başkanı Nedret Gülen, MHP Altınova İlçe Başkanı Ayhan Orhun, AK Parti Termal İlçe Başkanı Sinan Acar, Altınova Kent Konseyi Başkanı Ali Yurt, İl ve İlçe Daire Müdürleri, STK temsilcileri, mahalle ve köy muhtarları ve güreş severler katıldı.

 

TOPLAMDA 400 GÜREŞÇİ KATILDI

 

 

 

Altınova ilçesine bağlı tarihi Hersek Mahallesi’nde bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilen Hersek Yağlı Güreşlerinde 13 ayrı kategoride 400 pehlivan mücadele etti. Her güreş müsabakasında olduğu gibi ufak tefek sakatlanmalar gerçekleşti. Baş Pehlivanlar altın kemer için yarıştı. Yarışmacılar aileleri, destekçileriyle beraber yoğun bir kalabalık halk ve ilgi mevcuttu. Cazgırlar, Mehterhan, halkı ve güreşçileri coşkulu bir biçimde eğlendirdi. Öğle saatinde ise Altınova Belediyesi gelen misafirlere ikramda bulundu. Bütün bir gün boyunca Hersekte adeta bir şölen yaşandı.

 

Altınova Hersek Er Meydanı’na davul ve zurnalar eşliğinde sahaya giren il ve ilçe protokolü vatandaşları selamladı.

 

Güreşlerin açılış konuşmasını yapan Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin ORAL konuşmasında; ata sporunu yaşatmak için belediye meclis üyeleri ile yola çıktıklarını ifade ederek, “Sadece ilçemize değil ilimize ve bölgemize önemli bir tesis kazandırdık. Güreş bizim Milli Sporumuzdur gelişen neslin sporla büyümesi ve geleneklerini öğrenerek gelecek nesillere aktarması gerekmektedir. Gençlerimizin geleneklerini öğrenmesi açısından bu tarz organizasyonların önemi büyüktür, bulunduğumuz yer olan Hersek hem tarihi açıdan ve kültürel açıdan zengindir. Böyle organizasyonlar tarihine yakışır yerlerde yapılmalı ve devam ettirilmelidir. Belediyemiz bunun için canla başla çalışmaktadır. Halkın ve güreşçilerimizin yoğun ilgisinden memnunuz. Bu yıl 3.Düzenlen Hersek yağlı gürellerinde, güreşçilerimize başarılar diliyorum. Umarım az sakatlanmayla geçen bir gün olur. “ dedi.

 

YILMAZ BAŞPEHLİVAN, AĞA ZAFER

 

 

 

Altınova Hersek Güreşlerinin 2018 Ağalık seçimleri de yapıldı. Ağalık seçimlerini 140 bin lira ile mevcut ağa, AK Parti Altınova İlçe Başkanı Hasan Zafer 2018’nin de ağası oldu.

 

 

2009-2010 Kırkpınar Başpehlivanı, 2016 Kırkpınar Finalisti Mehmet Yeşil, 2014 yılı Kırkpınar Başpehlivanı Fatih Atlı, 2005 yılı Kırkpınar üçüncüsü Mustafa Kemal Karaboğa gibi isimlerin er meydanına çıktığı güreşlerde 2005 Kırkpınar Başpehlivanı, 2016 Kırkpınar üçüncüsü ve 1. Hersek Güreşleri Başpehlivanı Şaban Yılmaz ve 2016 Altınova Hersek Başpehlivanı Faruk Akkoyun finalde karşı karşıya geldi. Faruk Akkoyun’un sakatlanması ve yorulan güreciler, 95 dakika gibi uzun süre kıran kırana yapılan final güreşini Şaban Yılmaz kazanarak 3. Hersek güreşlerinin başpehlivanı oldu. Faruk Akkoyun ikinci olurken, üçüncülükleri Mehmet Yeşil ve A. Rıza Kaya paylaştı. Şaban Yılmaz’a altın kemeri ilçe protokolü birlikte taktı.

 

 

Altınova Belediyesi 3. Hersek Yağlı Güreşleri toplu sonuçları şöyle:

 

MİNİK 1

1- Furkan Elagöz

2- Güven Can Türkoğlu

3- Abdurrahman Udlu

    Gaffar Okan Türkmen

 

MİNİK 2

1- Alperen Artar

2- Arif Kanar

3- Minur Akkuş

    Yasin Çavuş

 

TEŞVİK 1

1- Beytullah Demirer

2- Hasan Hüseyin Gür

3- Batuhan Türkoğlu

    Hamza Özer

 

TEŞVİK 2

1- Hamza Demirer

2- Mustafa Tığlı

3- Şuuri Karakaş

    Ali Yılmaz

 

TOZKOPARAN

1- Mahsun Bilgiç

2- Mehmet Kırat

3- Enes Yüksel

    Serkan Öztürk

 

AYAK

1- Emin Erdoğan

2- Yunus Bayram

3- Enes Malik Öztürk

    Sinan Yıldız

 

DESTE KÜÇÜK BOY

1- Serdar Yıldırım

2- Görkem Tırmal

3- Sefa Yılmaz

    Hasan Yılmaz

 

DESTE BÜYÜK BOY

1- Necip Al

2- Selçuk Kılıçarslan

3- Hüseyin Salukoğlu

    Taner Takı

 

KÜÇÜK ORTA KÜÇÜK BOY

1- Alparslan Arslan Tekmer

2- Ömer Özbek

3- Hidayet Avcı

    Cafer Hami Çorbacı

 

KÜÇÜK ORTA BÜYÜK BOY

1- Hüseyin Özdemir

2- Rıdvan Kaya

3- Suat Süer

    Refik Öner

 

BÜYÜK ORTA

1- Mustafa Arslan

2- Yunus Karaday

3- Gökhan Öz

    Rıdvan Fidan

 

BAŞALTI

1- Semih Turgut

2- Burak Kaya

3- Rıfat Taymaz

    Muhammet Taşçı

 

BAŞ

1- Şaban Yılmaz

2- Faruk Akkoyun

3- Mehmet Yeşil

    Rıza Kaya

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.