MEHMET DEMİRHAN İLE SÖYLEŞİ

Mehmet Demirhan Çevre Gazetesi yazarı Buse Kılıç’la yaptığı söyleside, Kendini, Siyasi hayatını, Misiad’ı, Referandum sonuçlarını ve Yalova hakkındaki görüşlerini anlattı.

 

Şöylesinin tamamını izleyebilirisiniz

 

 

 • Mehmet Demirhan kimdir?

 

-Ben Mehmet Demirhan 1982 aslen Erzurum doğumluyum. Doğma büyüme Yalovalıyım. Aslında dedem babamları 1966 yılında Erzurum’dan Yalova’ya getiriyor lakin kütüğümüz Erzurum’da kaldığı için, her ne kadar Yalova’da doğup büyüdüysek nüfus cüzdanımızda Erzurum yazıyor fakat biz Yalova doğumluyuz. Aynı zamana da emlak inşaat turizm ve otelcilik işleri yapmaktayım. MİSİAD’ın memleketçi sanayici iş adamları derneğinin Ankara merkezli Yalova şube başkanıyım, evliyim dört çocuk babasıyım 3 oğlum bir kızım var.

 

 

 • Yalova sizin için ne ifade ediyor?

 

Yalova benim için çok şey ifade ediyor aslında. Yalova bence cosmopolitik bir şehir olduğu için Türkiye’nin adeta mozağiyi Kars’tan Ardahan’dan Iğdır’dan Sivas’tan Trabzon’dan Rize’den Doğudan Güneydoğudan Batıdan Karadeniz’den İçanadolu’dan Egeden Akdeniz’den tüm insanların buluştuğu yaşadı bir şehir. Küçültürmüş Türkiye adeta.

 

 • Yalova’nın eski dönemlerini ve şuan ki dönemlerini kıyasladığımızda ne gibi bir değişiklik söz konusu?

 

Biliyorsunuz ki 1999’da Marmara Depreminde çok önemli değerlerimizi kaybettik. Bir dönem göç verdik ve göç aldık Yalova’ya. Eski Yalova küçük herkesin birbirini tanığı bir şehirdi, sonrasında çok fazla göç alınca şimdi yine herkes birbirini tanınıyor fakat belli aileler tanınıyor. Yalova’nın nüfusu 110.000, 120.000 deyken şimdi Yalova nüfusu 241.619 son TÜİG verilerine göre.

 

 • Yalova geleceği ile ilgili durumu ne şekilde değerlendirirsizin, ya da Yalova’da şu şekilde bir yaptırım olsa ya da imkân sağlansa Yalova daha da büyür dediğiniz bir şey var mı?

 

Tabi var ben Yalova’yı çok istikrarlı ve önü açık görüyorum, cazibe merkezi olma yolunda önü çok açık üç büyük şehrin arasında kalmış küçük, kendini hiç bozmamış,yeşil ve mavini birleştiği bir nokta da. Yalova’da biliyorsunuz ki çok ciddi bir Arap turizmi var. Yalova’ da ki Arap turizmine yatırım yapılacağına inanıyorum ben İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz çok ciddi bir çalışma başlattı sağ olsunlar Şeref Tali Beyler, sonrasında belediyelerinde bu yatırıma destek vereceğine inanıyorum, benim Yalova’da en büyük hayalim uluslar arası bir kongre merkezi kazandırmak. Uluslararası kongre merkeziyle bütün dünyayı burada buluştura bilir, burada toplaya bilir. Coğrafi konuma müsait kara yolu olsun yapılan köprü olsun Osman Gazi Köprüsü biliyorsunuz ki var ve İstanbul il sınırı buradan 20 dakika da varılıyor. İdo olsun Kartal, Pendik, feribotlarımız olsun hepsi mevcut ve ulaşım çok kolay. Yalova’dan otoban var 15-20 dakika da Bursa merkez il sınırına girilebiliniyor. İnşallah Yalova güzel işlere imza atılacak ben Yalova’dan çok umutluyum Yalova’mızda bir vakıf üniversitesi eksik olabilir. Spor ve tarım turizm mi olabilir ve bunlar geliştirilebilinir.

 

 • MİSİAD nedir?

 

MİSİAD’ın açılımı memleketçi sanayici iş adamları derneğidir. Deneyimizin Merkezi Anakaradır, kurucu öncümüz Feridun Öncel’dir. MİSİAD emeğin sömürülmediği bir dünyayı arzu ettiğini söylemekle kalmayan, bunu şahsi iş hayatına uygulayan inanmış insanların yeni adresidir. MİSİAD inanmış gönüllerin seferberliğine başladığı yerdir.

 

 • Yurt içi ve yurt dışında çalışmalarınız varmı?

 

Çalışmalarımız ve şubelerimizde mevcut. Yurt içinde Yalova’yla beraber toplamada 64 tane şehirde şubemiz var. Yurt dışında Avrupa da Balkan ülkelerinde toplamda 25 adet şubemiz mevcut. Geçen hafta Ankara’da genel merkezimiz yeni almış olduğu binamızın açılışına katıldık çok güzeldi. Parti gözetmek sızın ülkemizin dört bir tarafından insanlar akın ettiler, şeref verdiler. Bizde açılışımızı gerçekleştirdik orda olduk. Güzel bir beraberlik sağlandı.

 

 • Hangi alanlarda yaptırım sağlayacaksınız?

 

Genelde iş alanında ve sosyal etkinliklerde MİSİAD ailesi olarak tüm Türkiye’de ve yurt dışı şubelerimizde aktif olarak görev alacağız Türk ticaretini uluslar arası tüm platformda en iyi şekilde temsil edeceğiz.

 

 • MİSİAD kadınlara yönelik bir yaptırım sağlayacak mı?

 

Tabi ki kadın girişimcilerimiz olacak. Şuan var talepler var. Medya aracılığıyla bize gelerek bizlerden talep ediyorlar biz şuan yönetim oluşturduk. Üyelerimizin de adlarını soyadlarını alıyoruz inşallah bu derneğimizi faaliyetlerine en kısa sürede başlayacaktır.

 

 • Bildiğimiz üzere bir referandum oldu ve Türk Halkı buna evet dedi bu konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

 

Evet, sonucunun yüce Türk milletine hayırlı olmasını yüce Allahtan diliyorum. Bence Türkiye bundan sonra şaha kalkacak. Bütün dünyaya artık gücünü gösterecek. Ekonomide istikrar olacak, yatırımlar olacak, sosyolojik, ekonomik, siyasal çok farkındalık olacak.

 

 • Siyaset atılmakta en büyük etken ne oldu, kim yönlendirdi?

 

Her jenerasyon, her gençlik kendine bir rol model seçer biz şanslıydık cenabı Allah bizim karşımıza rol model olarak kurucu başkanımız Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı çıkardı en büyük ilhamı Cumhurbaşkanımızın duruşundan aldım. O bizim örneğimiz onu bize açmış olduğu yolda bizde bul ülke ve bu şehir içine elimizden geleni yapıcağız.

 

 • Ailenizden kimler sizi destekledi?

 

Ailemden ise biz milli görüş kökenli bir aileyiz. Babam refah partisin Yalova’da ilk belediye meclis üyesidir aynı zamanda abim Faruk Demirhan AK Parti’nin kurucular kurulu üyesidir.

 

Bende üyesiydim sonrasında siyasete atılınca Allah bize Fikri Demirel gibi ustanın yanında ikinci sırayı nasip etti. Çalıştık sesimiz kısılana kadar anlattık. Hizmetleri neler yapabileceklerimizi anlattık. Allah o dönem nasip etmedi daha sonra İlker Karpuz beyi takdir etti saygı duyduk oda bizim abimiz, büyüğümüz, arkadaşımız sonrasında iki sıfır yapamadık. Muharrem Bey ve Fikri Bey Ankara’ya gittiler. İnşallah onlarda çalışacaklar hizmet edecekler, Fikri Beyin çalıştığına inanıyorum, Muharrem Beyde keşke biraz Yalova’yla ilgilense çalışsa diye düşünüyorum. Siyasete girmemdeki en büyük neden bunlar. Siyasette ki şuan en büyük destekçim eşim Rana Demirhan abim Faruk Demirhan babam Servet Demirhan annem, kardeşlerim, akrabalarım, hemşerilerim sağ olsunlar bana bu konuda çok destek verdiler veriyorlar da vereceklerde inanıyorum.

 

 • Hedefleriniz nedir? Bildiğimiz kadarıyla daha öncede adaylığınızı koymuştunuz bu konudan bahsetmek istemisiniz?

 

25. Dönem AKParti Yalova ikinci sıra milletvekili adayıydım. 26. Dönem aday adayıydım aday olamadım genel merkezimiz böyle takdir ettiler bizde saygı duyduk. Yine seçim çalışmalarında üstümüze düşen maddi manevi bütün sorumlukları yerine getirdik. Aynı şekilde referandumda bütün çalışmaları yerine getirdik. Ben Yalova’da milletvekili olmak istiyorum Allah nasip ederse uzun zamanlar Yalova’ya hizmet etmek istiyorum milletvekili olmak istememdeki en büyük neden doğup büyüdüğüm şehre hizmet etmek istiyorum. Doğup büyüdüğüm şehirde farkındalık oluşturmak istiyorum. Yalova’mızın bu makus kaderini değiştirmek için Yalova’mızın tanıtımının yurt içi ve yurt dışında çok güzel yapılması gerektiği kanaatindeyim. Yurt dışında yapılan bütün fuarlara İl Turizm Müdürlüğünün aracılığıyla olsun belediyelerimizin aracılığıyla olsun katılım sağlanmasının kanaatindeyim. Cenabı Allah bana bir gün bu görevi nasip ederse en büyük çalışmalarım Yalova’nın tanıtımıyla ilgili olacak. Hükümetimiz Yalova’ya yatırımlar yapıyor. Biliyorsunuz Bursa yolu üzerine Soğucak mevkisine hastaneyi yapacak. Çevre yolu çalışmalarımız var. Fikri beyde bunu takip ediyor. Yalova’da iktidar partisinin bir tane milletvekiliyle bu işler yetişmediği için işler hızlı gitmiyor ilerleyen dönemde iki sıfır, iki bir gibi sonuçlar çıkarsa o zaman Yalova bence şaha kalkacak.

 

 

 

 

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.