OBEZİTE DE KALICI ÇÖZÜM İÇİN AVUSTRALYA’DAN YALOVA ÖZEL ATAKENT HASTANESİ’NE GELDİ

Avustralya’nın Sidney şehrinde yaşayan T.K. isimli hastaya, yaklaşık 6 yıl önce 137 kg iken “Ölümcül Obezite” hastalığı tanısı ile Sidney’de mide küçültme ameliyatı uygulanmış ve hasta 2-3 yıl içinde 64 kg zayıflamış. Ancak sonraki yıllar içinde “yeme alışkanlıklarındaki” hatalar nedeni ile tekrar kilo almaya başlamış ve 133 kg’ya çıkmış. Sonuç olarak ÖLÜMCÜL OBEZİTE sınırına çıkan hasta, kalıcı çözüm için Yalova Özel Atakent Hastanesi Obezite Bariatrik ve Metabolik Cerrahi Kliniğine başvurdu.

 

 

Yalova Özel Atakent Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Feridun Aysu tarafından değerlendirilen hasta, Bursa Diyabet ve Obezite Cerrahisi Kliniği Uzmanı Opr. Dr. Ersun Topal tarafından konsulte edildi. Obezite Cerrahisinden 6 yıl sonra “yanlış beslenme” sonucu tekrar kilo alarak ÖLÜMCÜL OBEZİTE seviyesine çıkan Avustralyalı hastaya Yalova Özel Atakent Hastanesi’nde Opr. Dr. Ersun Topal ve Opr. Dr Feridun Aysu’dan oluşan ekip tarafından “Obezite de KALICI ve ALTIN STANDART AMELİYAT” olan Gastrik Bypass ameliyatı uygulaması yapıldı ve hasta şifa ile taburcu edildi.

 

 

 

Hastanın Obezite Cerrahisi ameliyatını başarılı bir şekilde gerçekleştiren ekibin üyesi Özel Atakent Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr Feridun Aysu şunları söyledi;

 

 

“Avustralya’da yaşayan ve Ölümcül Obezite nedeni ile ilk ameliyatını Sidney’de geçiren, Tüp Mide ameliyatını takiben diyet önerilerine uymayan ve 6 yıl içinde tekrar kilo alarak ÖLÜMCÜL OBEZİTE düzeyine ulaşan hastamıza, klinik değerlendirmeleri sonucu Obezite Cerrahisinde “ALTIN STANDART ve KALICI ÇÖZÜM” olan Gastrik Bypass ameliyatını uyguladık. Ameliyatını takiben 3.günde de taburcu ettik. Obezite Cerrahisinde ilk ameliyatın hastanın “diyet alışkanlıkları” göz önünde tutularak uygulanması gerekmektedir. Ancak obezite cerrahisinde ilk ameliyat sonrası tekrar kilo alımı olan hastalarda da “Revizyonal Obezite Cerrahisi” dediğimiz yöntemler de mevcuttur ve daha ileri düzey bir altyapı ve deneyim gerektirir. Yeniden inşa edilen Yalova Özel Atakent Hastanemiz; yüksek kalitedeki alt yapısı, hekim kadromuz ve konusunda deneyimli ekibimiz ile hem yurt dışından hem de yurt içinden bize başvuracak olan hastalarımız için Obezite Cerrahisi ve Revizyonel Obezite Cerrahisi ameliyatlarını gerçekleştirecek deneyim ve donanıma sahiptir” dedi.

 

 

İnternet üzerinden iletişime geçen hastanın annesi, Özel Atakent Hastanesi Uluslararası Hasta Hizmetleri Sorumlusu Hüla Alasadi ile iletişime geçti. Avusturalya’dan Yalova Özel Atakent Hastanesi’ne gelerek hem hastaneyi gezdi, hem de operasyonu gerçekleştirecek doktordan kızının operasyonu hakkında ayrıntılı bilgi aldı. Daha önce Avusturalya’da ameliyat olan ama başarılı bir sonuç elde edemeyen 25 yaşındaki kızı T.K. ile konuşan anne, 2 – 3 haftalık görüşme neticesinde hastanemizde revizyon ameliyatı olmak için gelmeye karar verdi. Hastanemizden ve tüm yetkililerden çok memnun kaldığını ifade eden T.K. isimli hasta, buraya gelirken ve geldikten sonra hiç bir sıkıntı yaşamadıklarını, çok kolay iletişim sağladıklarını, doktorlar, hemşireler ve Uluslararası hasta hizmetleri sorumlusundan çok memnun kaldığını ifade etti ve herşey için teşekkür etti.

 

 

Gastrik By Pass; bu metot ile Morbid obez hastada; midenin %90 bölümü devre dışı bırakılır. Midenin %10 luk kalan kısmı ise yaklaşık bir “fincan” büyüklüğündedir ve bu bölüm ince barsağın yaklaşık 80-150. cm ilerisine bağlanır. Sonuçta alınan gıdalar “fincan” kadar bırakılan mide parçasına geçmesi ile erken tokluk hissi oluşur ve gıdaların ince barsağın orta kısmına aktarılması ile özellikle nişasta (karbonhidrat-şeker) ve yağların ince barsaklardan emilmeden-kana karışmadan-vücuttan atılmasını sağlar. Sonuç olarak morbid obez kişinin küçük miktarlarda gıda aldığında vücutta oluşan ilk cevap; “fincan” büyüklüğünde bırakılan mide duvarının-çok az bir gıda ile bile gerilmesi ile midenin dolu olduğunun yani “tokluk sinyali” nin beyne iletilmesidir. Daha az yemek ve daha az emilim sonuçta morbid obez hastada kilo kaybına sebep olmaktadır.Bu ameliyatın başarılı olabilmesi için morbid obez hastanın “sadece ana öğünlerde” yemesi ve öğünler arası atıştırmaktan kaçınması da gerekmektedir.

 

Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide); Sleeve gastrektomi obezite nedeniyle tedavi olması gereken tüm şişman hastalara uygulanabilir. İlk yıllarda“AŞIRI KİLOLU OLAN SÜPER OBEZ” hastalara İLK BASAMAK TEDAVİ olarak uygulanmaya başlansa da, bugün çok daha düşük kilodaki hastalarda da yaygın olarak ve başarı ile uygulanmaktadır. Vücut Kitle İndeksi (VKİ ) >50 kg/m2 üzerinde olan “süper obez” hastalarda ameliyat süresinin kısa olması nedeniyle ilk basamak tedavi olarak sleeve gastrektomi uygulanmaktadır. Mide Bantı planlanan hastalarda alternatif olarak sleeve gastrektomi uygulanabilir. Mide Bantı uygulanmış ancak mide bantı ile sorunlar yaşayan hastalarda mide bantı çıkartılarak sleeve gastrektomi uygulanabilir. Mide Bantı gibi yabancı bir cismin yaratacağı sorunlardan çekinen yada ameliyattan sonra mide bandı ayarlamaları için doktora gelmek istemeyen hastalarda sleeve gastrektomi uygulanabilir. Bir başka uzun etkili ameliyata çevrilebilir ( revizyon )

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.