ÇİFTLİKKÖY’DE OKUL KANTİNLERİNE SIKI DENETİM

Çiftlikköy Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ve İlçe Denetim Ekiplerince, Çiftlikköy’deki 13 okulun kantinlerini denetleyerek, eksiklikleri bulunanlara gerekli uyarılar yapıldı.

 

Yeni eğitim öğretim yılının başlangıcıyla birlikte, Çiftlikköy’deki öğrencilere sağlığa uygun gıda satışı yapılıp yapılmadığının daha etkin kontrolü amacıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Sağlık Müdürlüğü ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden birer temsilcinin yer aldığı ilçe denetim ekibi, Çiftlikköy Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleriyle birlikte okul kantinlerinde denetimler gerçekleştirdi. Okullardaki öğrencilerin beslenme ihtiyaçlarını karşıladıkları okul kantinleri, yemekhaneler gibi yerlerde, gıda güvenliğinin üst düzeyde tutulmasına yönelik yapılan denetimlerde ciddi bir olumsuzluğa rastlanmadı. Denetimlerde bazı kantin işletmecilerine ufak tefek eksikliklerin giderilmesi için uyarılarda bulunuldu.

 

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Denetim ekibinde yer alan gıda mühendisi ve sağlık teknisyeni, hijyen ve gıda güvenliği açısından gerekli kontrolleri yaparken, Zabıta ekipleri de işyeri açma ve çalıştırma ruhsatı, fiyat tarifesinin uygunluğu, yasal mevzuata uygun olmayan yönler olup olmadığı açısından gerekli incelemeleri gerçekleştirdi.

 

BAŞKAN SİLPAGAR, “ÖĞRENCİLERİMİZİN GIDA GÜVENLİĞİ ÖNEMLİ”

 

Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, denetimlerin belli aralıklarla süreceğini belirterek, “Okul Kantinlerinde Satılacak Gıdalar ve Eğitim Kurumlarındaki Gıda İşletmelerinin Hijyen Yönünden Denetlenmesi”yle ilgili genelgeye uygun olarak ekiplerimiz, ilgili kurumların yetkilileriyle birlikte gerekli denetimleri gerçekleştiriyor. Geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizin sağlıklı beslenme ortamlarının oluşturulması ve sağlanması önemli. Bunun için güvenilir gıdaya erişim sağlamaları gerekiyor. Bu amaçla okullarımızın kantinlerinde ve yemekhanelerinde gerekli denetimleri yapıyoruz. Kaymakamlığımızca oluşturulan İlçe Milli Eğitim, Gıda Tarım Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve İlçe Sağlık Müdürlüğü Toplum Sağlığı Merkezi temsilcilerinden oluşan ilçe denetim ekibi ile birlikte Belediyemizin Zabıta Müdürlüğü, gerekli denetimleri yapıyor” diye konuştu.

 

CİPS, KOLA, ÇİKOLATA, ŞEKER SATIŞI YASAK

 

Geçtiğimiz yıl çıkarılan genelgeye göre, kantinlerde kızartma, cips, çikolata, gofret, şeker, kek ve tatlandırıcılı içecek gibi ürünler satılamayacak. İçme suyu, ayran, pastörize süt dışında kalanlar, satışı uygun olmayan içecekler olarak sıralanıyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: