İNCE’DEN ‘TÜRKİYE-İRLANDA CUMHURİYETİ’ MAÇI DEĞERLENDİRMESİ

  A Milli Takımımız Cumartesi akşamı Antalya’da İrlanda Cumhuriyeti ile özel karşılaşmada karşı karşıya geldi. Karşılaşmadan Türk Milli takımımız 1-0 galip gelerek yenilenmiş kadrosu ile umut vermeye çalıştı.

 

Yazıma Teknik direktör Lucescu’nun açıklaması ile başlamak istiyorum. Şu an yeni bir jenerasyon olma yolunda ilerliyoruz. Bireysel olarak çok yetenekli futbolcular var. Aramızda deneyimli ve tecrübeli ağabeylerimiz de var. Ülkemize, vatandaşlarımıza çok iyi bir futbol sergilemek istiyoruz. Bunun da bilincindeyiz. Çok çalışıyoruz. İnşallah Milli takımda bayrağımızı en iyi şekilde dalgalandırmak istiyoruz diyerek açıklama yapan tecrübeli teknik direktör Lucescu yeni yapılanmış Milli takımımız ile ilk maçında 1-0 galip gelsede bana göre bazı aksaklılarda olduğunu düşünüyorum.

 

Milli Takımın gençleştirmesi bana göre geç kalınmış olsada iyi,çünki önümüzde yeni zorlu bir Avrupa maçı süresi var. Yazıma başlarkende belirttiğim gibi takımımızın daha iyi olması lazım. Geçen akşamki müsabakada bizi ümitlendiren, Avrupa oynayan Türk futbolcularımız Enes’in, Cengiz’in, , Hakan’ın ve diğerlerin performansları iyi olmasıydı. Bana göre Milli takım çok daha iyi olacak Avrupa da oynayan diğer futbolcularında denenerek takımda nasıl performans göstereceklerinin bu konuda biraz zamana gerek olcağını gösterdi. Avrupa Uluslar Ligi’ndeki rakiplerimiz daha güçlü.

 

Bana göre Avrupa Uluslar ligine hazırlanmak amaçlı yanlış takım ile hazırlık maçı yaptık,nedeni rakiplerimiz ile İrlanda’nın oyun anlayışı çok farklıda ondan.Rusya ve İsveç. Rusya’ya yakın oynayan Ukrayna olabilir. İsveç’e karşı hazırlanmak için Danimarka olabilir. Ancak biz en yakın resmi maçlardaki rakiplerimiz İngiltere’ymiş gibi İrlanda Cumhuriyeti’yle hazırlık maçı yapıyoruz anlam veremedim. İrlanda’nın oyun biçimi teknik direktörü Martin O’Neill’ın zamanındaki gibi havadan uzun toplar ile oynuyor. Oysa Milli takımımızda  nedense ilk 11’de Hakan, Emre, Yusuf, Okay, Mehmet gibi Beşi de orta saha olan oyuncumuz varken yerden kısa seri pas oynamadık anlamadım. Volkan Babacan neden hep oyunu degajla başlatıyor, Hâlbuki yerden ne zaman hızlı oynadıysak etkili olduk. Sonradan oyuna giren Yunus ve İrfan Can’dan da belli ki Lucescu’nun daha önceki maçlarda da zaman zaman yaptığı gibi kenarlardan oynamayı da planlıyor. Ama her zaman bir B planımız olmalı. Esas mevkisi kenar forvetimiz Cengiz’de bu sistemde Romada oynadığı oyun gibi daha etkili olur.

Kısa bir değerlendirme yapacak olursak, gecenin en iyi oyuncusu Okay Yokuşluydu, güçlü özelliği fiziksel mücadele olan rakibe karşı bile fiziksel açıdan sahanın en iyisiydi.

Galibiyet güzel ama bu oyun Rusya ve İsveç’i yenmeye bana göre yetmez, o kadar etkili gücü olmayan takıma karşı Cenk-Enes ikilisinin beraber oynayarak takıma oturması hücum gücümüzü biraz daha arttıracağına inandığım için bu maçlarda daha etkili oluruz diye düşünüyorum.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.