TÜKODER YALOVA ŞUBESİ BAŞKANI FUNDA AYARCI “VATANDAŞ İÇİN VARIZ”

TÜKODER Yalova Şubesi Başkanı Funda Ayarcı, 15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü’nü kutladı.

 

..”Bilişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeyle birlikte ülkeler arasındaki sınırların kalkması, dünya markalarının çoğalmasıyla daha çok ürün ve hizmet tüketiciye ulaşmaktadır. Bu da tüketicinin korunması kavramını modern dünyanın en güncel ve dinamik konularından biri haline getirmiş, yeni ve özel bir hukuk dalı olan tüketici hukuku doğmuştur.”

 

..”TÜKODER merkez ve şubelerimizde şikayetler haricinde tüketici hakları ve bilinçli tüketici konularında eğitim panel ve konferansları yaptık.”

 

 

 

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Yalova Şubesi Başkanı Funda Ayarcı, yaptığı açıklamada vatandaşların 15 Mart Dünya Tüketici Hakları gününü kutladı. TÜKODER Yalova Şubesi Başkanı Funda Ayarcı, yaptığı açıklamada şu sözleri dile getirdi: “Bilişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeyle birlikte ülkeler arasındaki sınırların kalkması, dünya markalarının çoğalmasıyla daha çok ürün ve hizmet tüketiciye ulaşmaktadır. Bu da tüketicinin korunması kavramını modern dünyanın en güncel ve dinamik konularından biri haline getirmiş, yeni ve özel bir hukuk dalı olan tüketici hukuku doğmuştur. Tüketicinin korunması kavramı dünyada son yüzyılda önem kazanmış olmakla birlikte, bu konuda bizim geçmişe dayanan köklü geleneklerimiz bulunmaktadır. Bizim kültürümüzde üretimin her aşamasının sağlıklı ve kaliteli olmasına yönelik yüzlerce yıl öncesine dayanan sözlü ve yazılı kurallar mevcuttur. Örneğin 16. Yüzyılda II. Bayezid devrine ait “Bursa, İstanbul ve Edirne İhtisab Kanunnameleri” dünyada tüketici haklarını koruyan ilk kanun olarak bilinmektedir. 12’nci yüzyılda Anadolu’da oldukça yaygın biçimde faaliyet gösteren Ahilik teşkilatının işleyişi de esas olarak üretimin kalitesine ve imalattan tüketime belli standartların korunmasına dayanmaktaydı. Bugün dünya ülkelerinin, uygulamaya ve hâkim kılmaya çalıştıkları bu değerler, bin yıldır Anadolu’da hâkimdir.”

 

‘Yasa çığır açacak’..

 

“Geleneksel değerlerimizin yanı sıra ülkemizde tüketicinin ekonomik ve hukuki çıkarlarının korunmasına yönelik pek çok hukuki düzenleme yapılmıştır” diyen TÜKODER Yalova Şubesi Başkanı Funda Ayarcı, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Ancak tüketicinin etkin korunmasının sağlanması için sadece yasal zeminin hazırlanması yeterli olmayıp, tüketicilerimizin hakları konusunda bilinçli olması gerekmektedir. Zira hak arandıkça haksızlıklar azalacaktır.  Tüketici Hakları; 9 Nisan 1985 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edilen “Tüketicinin Korunmasına İlişkin Temel Esaslar” başlığı altında evrensel bir boyut kazanmıştır. Ülkemizde de 1985 yılından itibaren kutlanmaya başlayan Dünya Tüketici Hakları Günü, bütün dünyada tüketici haklarının daha da ileriye götürülmesi, bu haklara saygı gösterilmesi ve piyasalardaki tüketici aleyhine uygulamalara karşı tüketicilerin seslerini duyurmaları için önemli bir fırsattır. Tüketici Haklarının daha da genişlemesini sağlayan 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun 28 Kasım 2013 tarih ve 28835 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yayımlandığı tarihten 6 ay sonra 28 Mayıs 2014  tarihinde yürürlüğe girmiş ve bu tarihten itibaren Tüketici Haklarında Yeni Bir Dönem başlamıştır. 6502 Sayılı yasa Tüketici Haklarımızın ediniminde yeni bir çığır açacaktır diye düşünüyorum. 15 Mart Dünya Tüketici Hakları günümüz ve haftamız kutlu olsun.”

 

11 bin kişiye eğitim verildi..

 

Şube Başkanı Ayarcı, TÜKODER’in yaptığı çalışmalar ile ilgili önemli sayısal bilgiler verdi. Başkan Ayarcı, Türkiye’de  yaklaşık 11 bin kişiye ulaştıklarını söyledi ve devam etti: “TÜKODER merkez ve şubelerimizde şikayetler haricinde tüketici hakları ve bilinçli tüketici konularında eğitim panel ve konferansları yaptık. Eğitim kurumlarında yapılan 68 toplantıda 10 bin 962 kişi bu eğitimlere katıldı. Çeşitli kurum kuruluş kitle örgütleri ve STK kuruluşlarında 37 toplantı katılım sayısı 4 bin 377 kişidir. Konferans panel eğitim çalışmalarında 10 toplantı yapılmış katılımcı sayısı bin 680 kişidir. Şube merkezlerimizde yapılan eğitim çalışmaları 14 toplantıda 698 kişi katıldı. 37 bin 800 adet broşür dağıtıldı. 100 billboard çalışması yapıldı ve bin adette afişler asıldı. TÜKODER’in tüm şubeleri ayrım yapmaksızın vatandaşlarımız için çalışıyor.”

 

Haber / Zeynep TAŞTAN

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.