BEYİNDE GERÇEKLEŞEN SUBARAKNOİD KANAMALAR OLDUKÇA TEHLİKELİ

İşte Özel Atakent Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahı Doç. Dr. Mehmet Seçer, ani başlayan baş ağrısı ile belirti veren bir beyin kanaması çeşidi olan subaraknoid kanamalar hakkında uyardı.

 

Beynin tabanında bulunan büyük atardamarlardan birinde yırtılma söz konusu olduğunda buradan akan kan beynin tüm çevresine ve beyin – omurilik sıvısının içine yayılır. Subaraknoid kanamaların çoğunun nedeni beyin içinde var olan bir anevrizmanın, yani bu damar baloncuğunun yırtılmasıdır. Bu anevrizmaların duvarları incedir ve bu nedenle de tekrar yırtılmaya eğilimindedir. Anevrizmalar bazı kişilerde bulunurken bazılarında görülmezler. Bunun nedeni bilinmemektedir. Bazı insanlarda anevrizmalar doğuştan itibaren vardır ancak bunlar hayat boyu yırtılmazlar. Ama anevrizma yırtılmasının sonuçları genellikle çok ciddidir. Anevrizması kanayan hastaların yaklaşık yarısı kaybedilir. Anevrizmanın dışında bir neden de arteriovenöz malformasyonlardır (yani damar yumaklarıdır).

 

Subaraknoid kanama daha çok kimlerde olur?

 

Beyin anevrizması görülme sıklığı toplumda %5-10 arasında olmasına rağmen, bu tip kanamalara genellikle 10.000’de 1 rastlanır. Tüm inmelerin yaklaşık olarak %5-10’u subaraknoid kanamaya bağlı olarak ortaya çıkar. Daha çok 20-60 yaş grubunda görülür. Kadınlarda erkeklere kıyasla biraz daha fazla görülür. Bu kanamalar mevsimsel olarak artış göstermektedir.

 

Bütün subaraknoid kanamalar atardamarların yırtılmasından mı meydana gelir?

 

Hayır. Subaraknoid kanamaların küçük bir kısmında atardamar yırtığı bulunmaz. Bu tip kanamalar kendiliğinden olur ve genellikle beyinde perimezansefalik boşluklarda görülürler. Bu tip subaraknoid kanamanın iyileşme şansı çok yüksektir. Bu tip kanamanın toplardamar ya da ince kapiller damarlardan olduğu sanılmaktadır.

 

Subaraknoid kanamanın belirti ve bulguları nedir?

 

En sık rastlanan bulgu ani başlayan başağrısıdır. Bu başağrısı genellikle “şimdiye kadarki en kötü ağrı deneyimi” olarak adlandırılır. Ağrıdan önce kafa içinde bir patlama hissi alınmış olabilir. Bütün kafada olan ağrı genellikle arka taraflarda daha şiddetlidir. Bulantı ve kusma da baş ağrısına eşlik edebilir. Bunun yanı sıra bilinç bulanıklığı, dikkatte azalma ve giderek komaya kadar gidebilen bilinç bozuklukları görülebilir. Görme bozuklukları, çift görme, görmede kör noktaların olması veya tek gözde ani görme kaybı da ortaya çıkabilir. Boyun ağrılı ve serttir. Işık gözleri rahatsız edebilir. Boyun ve sırt ağrıları olabilir. Kişi havale geçirebilir. Bedenin bir bölgesi hareket ettirilemeyebilir veya o bölgedeki duyular yitirilebilir. Kişilik bozuklukları, kafa karışıklığı, sinirlilik ortaya çıkabilir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.