HEPATİT B VİRÜSÜ İLE YAŞAYAN KİŞİ SAYISI 250 MİLYONUN ÜZERİNDE

Özel Atakent Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Rıfat BOZALAN, tedavi edilmediğinde siroz ve karaciğer kanseri gibi rahatsızlıklara yol açabilen Hepatit B virüsü tehlikesine dikkat çekerek bilgilendirmede bulundu.

 

“Ciddi bir karaciğer enfeksiyonu anlamına gelen ve HBV virüsünün neden olduğu Hepatit B, yaşam kalitesini büyük oranda olumsuz yönde etkileyebilecek özelliğe sahip. Bu virüs hastalığı genelde yakın temas ve kan alış verişi ile bulaşıyor. Virüsün bulaşması, her zaman karaciğer hastalığını geliştirmiyor. Bugün için tüm dünyada yaklaşık 800 milyon kişinin Hepatit B virüsü taşıyıcısı olduğu tahmin ediliyor.

 

Virüs karaciğerde hepatit oluşturduğu zaman gerekli tedavi zamanında yapılmazsa siroz, karaciğer yetmezliği veya karaciğer kanserine yol açabiliyor. Kanserleşen Hepatit B hastalığının tedavisi ise uzun süre gerektirebiliyor. Bununla birlikte son yıllarda geliştirilen ilaçlar ile tedavide yüz güldürücü sonuçlar alınabiliyor.

 

Hepatit B enfeksiyonundan korunmanın en etkili yolu aşılama. Hepatit B aşısı altı aylık süre içinde üç doz şeklinde uygulanır. Aşının koruyuculuğu ise 8 – 10 yıl devam eder. Daha sonra tek doz aşı tekrarları ile hayat boyu koruma sağlanabilir. Aşı olmayan kişilerde hastalığın bulaşmasını önlemenin en etkili yolu, enfekte kişilerin kan alışverişi ve yakın temastan kaçınmasıdır.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.