SÜSLÜ KADINLAR BİSİKLET TURU YALOVA’DA YAPILDI

Eylül ayının 23.günü Yalova sokaklarını çiçek kokuları ile bisikletlerini bin bir renklerle bezeyen Yalovalı bisiklet sever bayanların katıldığı”süslü kadınlar bisiklet turu” büyük ilgi topladı.
Cumhuriyet meydanında toplanan onlarca süslü Bayan Yalova belediyesinin katkısı ile sağlanan araçtan çalınan hareketli parçalarla hem coştu hem coşturdu.

Cumhuriyet Meydanından hareket eden süslü bayanlara çevre ve yol güvenliğini sağlayan motorize polis ve zabıta ekipleri eşlik etti. Meydandan başlayarak yola çıkan bayanlar, süslü bisikletleri ile oldukça renkli görüntüler meydana getirdi. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün benim kentim dediği Yalova ‘da bulunan dünyaca ünlü Yürüyen köşk’e kadar müziklerle devam eden bayanlar burada mola vererek eşsiz güzellikler içinde hatıra fotoğrafı çektirdiler.
Etkinliği düzenleyen Yeliz Yıldız ve Makbule Budak Çalışkan yaptıkları basın açıklamasında;

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 2013 yılında İzmir’de Sema Gür’ ün girişimleriyle, bisiklete binen bir grup gönüllü kadının desteği ile başlamıştır. 6 yıl içerisinde büyüyen bu etkinlik Türkiye’de ve yurt dışında diğer şehirlerde bisiklete binen kadınların da dikkatini çekmiştir. Turumuz bu yıl yaklaşık 63 şehirde, yurt içi ve yurt dışında eş zamanlı olarak düzenleniyor. Bu turu herhangi bir kurum, kuruluş, şirket, grup değil gönüllü kadınlar organize ediyor. Herhangi bir kar amacımız yok, bu tur sayesinde kız çocukları okuyor, gururluyuz. Çünkü bisiklet kent yaşamının bir parçasıdır, çevreyi kirletmeyen, doğa dostu bir ulaşım aracıdır. Bisiklet; yoğun kent trafiğine çözüm olabilir ve bir ulaşım aracıdır. Eğer uygun “bisikletli ulaşım politikaları” olursa, işe veya ulaşacağımız yere rahatlıkla bisikletle gidebiliriz. Biz de dünyanın birçok yerindeki hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz. Buna dikkat çekebilmek amacıyla süslendik ve bisikletimizle yollara çıktık.

Neden özellikle kadın?

Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Eğer kadın-erkek eşitliğinden bahsediyorsak, herkesin aynı fırsatlara sahip olması gerektiğine vurgu yapmak istiyoruz. Kadınız ve görünür olmak istiyoruz, görünür olamayan binlerce kadın var ülkemizde. Kadın, toplumda görünür olduğu sürece o toplum nefes alır. Kadın korkmadan yollarda olmalı, toplumun her alanında “var” olmalı.

Biz neden buradayız?

Çünkü bisiklete saygı, kadına saygı, kadın bisikletliye saygı istiyoruz..

ibrahim sevinçler

ibrahim sevinçler

5 Ekim 1951 Yılında Koçana doğumlu olan ve ne yazık ki 2 Nisan 2021 yılında hayat dersini bitirmiştir. Ses, Resim Sanatçısı, Gazeteci ve 1. Derece Devlet Memuru Emeklisi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.