AKSA AKRİLİK BIST SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ENDEKSİ’NDE

Kurulduğu günden bu yana tüm faaliyetlerini kaynakların verimli kullanımı ve çevreye saygılı olma ilkesiyle hayata geçiren Aksa Akrilik, 50 şirketin yer aldığı BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dahil oldu. Şirket bu endeksle birlikte küresel ısınma, doğal kaynakların tükenmesi, su kaynaklarının azalması, sağlık, güvenlik ve istihdam gibi konulardaki sürdürülebilirlik uygulamalarını artırarak tescil edecek.

 

Türkiye’nin akrilik elyaf ihtiyacını karşılamak üzere 1968 yılında Yalova’da kurulan dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi Aksa Akrilik, 50 şirketin bulunduğu BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde yerini aldı. Orta ve uzun vadeli stratejisini dünyadaki trendler ve sürdürülebilir büyüme ilkeleri çerçevesinde oluşturan şirket, bu endeksle birlikte küresel ısınmadan sağlığa istihdamdan su kaynaklarına kadar Türkiye ve dünya için önemli olan sürdürülebilirliğe ilişkin meselelere nasıl yaklaştığını ortaya koyacak. Şirket, bu alanlardaki faaliyet ve kararlarının bağımsız bir gözle değerlendirilmesini kabul ederek, bir anlamda uygulamalarını tescil edecek.

 

Performansları üst seviyede şirketler yer alıyor

 

2014 yılında başlayan BIST Sürdürülebilirlik Endeksi, Borsa İstanbul’da işlem gören ve kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketlerin yer alacağı bir endeks oluşturulmasını, Türkiye’de ve özellikle Borsa İstanbul şirketleri arasında sürdürülebilirlik konusundaki anlayış, bilgi ve uygulamaların artmasını amaçlıyor. Endekse dahil olabilmek için yurtdışı danışmanlık şirketinin geliştirdiği bir metodolojiye uyum sağlamak gerekiyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.