MESLEĞİNİZ CİĞERLERİNİZİ ETKİLİYOR OLABİLİR

Özel Atakent Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Zülküf IŞIK, havadaki zararlıların solunum yoluyla vücuda alınması netincesinde oluşan “Mesleki Akciğer Hastalıkları” nın önlenebilir olduğunu söyleyerek bilgilendirmede bulundu.

“Solunum yoluyla dış ortama en açık organımız olan akciğerlerimiz, çalışma ortamında olabilecek her türlü solunum zararlısının ilk etkileyeceği sistemlerin başında gelir. Havada bulunan mikroplarla birlikte toz, gaz, buhar ve dumanlar solunum yoluyla alındığında burundan başlayarak akciğerlerimizin derinliklerine kadar, farklı hastalıkların gelişmesine neden olabilir. Tozlu işlerde çalışanlarda bu riske daha fazla maruz kalmaktadır.

Solunum yolu ile akciğerlerimize çektiğimiz bu zararlıların oluşturacağı sağlık sorunları ilk belirtilerini dakikalar, saatler bazı durumlarda da günler içinde gösterir. Bu belirtiler burun akıntısı, boğazda oluşan yanma hissi, öksürük, nefes darlığı, astımın ve KOAH’ ın şiddetlenmesi, göğüste sıkıntı hissi, hırıltılı solunum gibi şikayetlerdir. Bu şikayetler uzun dönemde astım, kronik bronşit, amfizem, KOAH, kronik hipersensitive pnömonileri, pnömokonyozlar, akciğer ve akciğer zarı kanserleri ve enfeksiyonlarıdır.

Tedavide en önemli kriter korunmadır. Bu önlem ile birlikte uygulanacak ilaçlı tedavi ile klinik fayda sağlanabilir.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.