CHP YALOVA MİLLETVEKİLİ ÖZCAN ÖZEL’İN 2019-2020 EĞİTİM – ÖĞRETİM MESAJI

Yeni bir eğitim öğretim yılına başlıyoruz.

Biz Kurtuluş Savaşımızın en kritik ve halkın en umutsuz olduğu zor günlerinde Ankara’da Maarif Kongresi’ni toplayacak kadar eğitime önem veren bir milletiz.

O günlerden bugünlere elbette çok önemli mesafeler kat ettik, eğitimle modern bir toplum olma yolunda ilerledik.

Ancak son 17 yılda izlenen eğitim politikaları, eğitimin temel sorunlarından hiç birini çözmedi. Tersine var olan sorunlara yeni sorunlar eklenerek eğitim içinden çıkılmaz hale getirildi.

Yeni eğitim-öğretim yılımızda sorunlarla başlıyor.

Bu sistemde öğrencinin, velinin, öğretmenin, okul yöneticisinin ciddi sorunları var ve bu sorunları çözmeden ilerlememiz, eğitimi nitelikli hale getirmemiz, ekonomik olarak gelişmemiz mümkün değildir.

Eğitimin niteliğini yükseltmek ve nitelikli eğitimden her çocuğumuzun eşit bir şekilde yararlanmasını sağlamak çocuklarımıza ve geleceğimize karşı sorumluluğumuzdur.

Eğitim-öğretim yılı başlarken velilerden alınan kayıt parası sorunu çözülememiştir. Yine aynı şekilde okullarımızın maddi sorunları velilerin üzerine yıkılmış durumdadır. Öğretmen açığı olmasına rağmen Eğitim Fakültesi mezunları işsiz, öğrenciler öğretmensiz durumdadır. Ücretli öğretmen görevlendirilmesi yaygınlaşmakta, Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının ortaya çıkardığı sorunlar devem etmektedir.

Öğretmenlerimizin söz verilmiş olmasına ve bu sözün üzerinden 1 yılı aşkın bir zaman geçmiş olmasına rağmen 3600 ek gösterge beklentisi yerine getirilememiştir.

Okullar, okul türleri arasında ayrım yaparak, eğitime pedagojik bakmak yerine eğitimi ideolojik çalışmanın merkezi haline getirerek ülkemizin eğitim sorunları çözülemez.

Yeni eğitim-öğretim yılında da yine veli, öğrenci, öğretmen üçlüsü her türlü sorunu omuzlayacak.

Sorunlarına rağmen, 2019-2020 eğitim-öğretim yılında; öğrencilerimize, velilerimize, öğretmenlerimize, okul yöneticilerimize, Milli Eğitim çalışanlarımıza başarılar diliyorum.

bizi takip ederseniz seviniriz:

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Twitter
Visit Us
Instagram