ÇOK KONUŞULUYOR, AZ BİLİNİYORLAR !

Özel Atakent Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Hüseyin Onur GÜLSEREN, toplumda sık rastlanan fakat az bilinen bir konu olan göz tembelliği hakkında bilgilendirmede bulundu.

Kişinin, gözün sinir tabakasını ve sinir yollarını tutan bir hastalık olmamasına rağmen görme kapasitesini artıramaması olarak tanımlanan göz tembelliğinin, fark edilmesi zor fakat tedavisi en kolay hastalıklardan biri olduğunu söyleyen Opr. Dr. H. Onur GÜLSEREN, hastalığın tedavisinde göz tembelliğine sebep olan durumların bir an önce ortadan kaldırılması ve görme sinirinin uyarılmaya başlanması gerektiğine dikkat çekti. Göz tembelliğinin her yaşta görülebileceğine değinen GÜLSEREN, özellikle çocukların hiçbir görme problemi yaşamasa bile 3 yaşına kadar en az bir defa göz muayenesinden geçmesini önerek hastalık hakkında bilgilendirmede bulundu.

“Göz tembelliği çeşitli nedenlerle oluşabilmektedir. Varolan şaşılık problemi, bir göz ile diğeri arasında bir numaradan daha fazla fark olması, yüksek derecede astigmat, miyop veya hipermetrop problemi, kornea yapısı ile ilgili olan hastalıklar ve göz kapağı düşüklüğü gibi görme eksenini kapatan hastalıklar göz tembelliğinin en yaygın nedenleridir.

Göz tembelliği erken fark edilirse kolayca tedavi edilebilir. En başarılı sonuçlar 6 yaşına kadar alınmaktadır. İyi gören gözün belirli aralıklarla kapatılarak tembel olan gözün çalıştırılmasını amaçlayan tedavi göz tembelliğinde en sık uyguladığımız yöntemdir. Bu uygulama ile görme yeteneğinin kademeli olarak yükseltilmesi hedeflenir. Ardından gözlük kullanımına başlanarak ve her iki gözün de sağlıklı şekilde görmesi sağlanmaya çalışılır. Cerrahi müdahalenin uygulanamadığı göz tembelliği hastalığında, pleoptik tedavi, ortoptik tedavi, kapama tekniği, İlaçla tedavi, cam tedavisi tercih edilebilecek diğer iyileştirici uygulamalardır.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.