FİSSÜR ÖRTÜCÜ UYGULAMALAR ÇOCUKLARDA ÇÜRÜK OLUŞUMUNU ÖNLEMEYE YARDIMCI

Özel Atakent Hastanesi Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. Güray ALAKAYA, şeffaf veya beyaz renkli olarak uygulanabilen plastik esaslı “Fissür Örtücüler” in dişte çürük oluşumunu engellediğine değinerek uygulama hakkında bilgi verdi.

“ Arka dişler üzerindeki oluklara uygulanan beyaz renkli veya şeffaf fissür örtücüler, diş minesine yapışarak çürük oluşumuna engel olan plastik esaslı akışkan dolgu maddelerdir. Fissür örtücülerin amacı azı dişlerinin çürüğe elverişli girinti ve oluklarında besin birikimini önlemek, bu yüzeyleri daha kolay fırçalanır hale getirmek ve çürük riskini minimuma indirmektir.

Fissür örtücüler sıvı şeklindedir. Bu nedenle diş yüzeyindeki olukların (fissür) en derin noktasına kadar tamamen akarak tutunabilir. Böylece diş yüzeyinden herhangi bir aşındırma işlemi yapmaksızın uygulanır ve yükseklik oluşturmaz. Fissur çürüklerinin çocuklarda ve gençlerde daha kolay oluşması nedeniyle özellikle daimi dişleri yeni sürmüş çocuklara uygulanması esastır. Bir azı dişine bir defa uygulanan fissür örtücüler uzun süre diş yüzeyinde kalsa da zamanla aşınabilir. Böyle durumlarda yenilenmesi mümkündür. Fissür örtücü düşse dahi, çocuğunuzun dişi çürüklere karşı, daha önce hiç fissür örtücü uygulanmamış bir dişten çok daha fazla dirençlidir. Fissür örtücü uygulaması yapılmazsa çocuğunuzun azı dişlerindeki çürük oluşmaya elverişli yüzeyler korumasız kalır ve azı dişleri çürük tehdidi ile karşılaşır. Tüm bu faydalarına rağmen çocuğunuz ağız hijyenine dikkat etmez ve rutin diş hekimi kontrollerine getirilmez ise dişlerini çürükten korumak hemen hemen imkansızdır.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.