SİBER GÜVENLİĞİNİZ İÇİN VPN YETERLİ Mİ?

Siber güvenliğiniz için VPN kullanarak internette anonim olabilir ve bağlantınızı şifreli hale getirebilirsiniz. Peki, sadece VPN kullanımı güvenli bir internet deneyimi için yeterli mi? VPN ne işe yarıyor? VPN kullanmanın yanında siber güvenliğiniz için ne gibi önlemler alabilirsiniz?

VPN Ne İşe Yarar?

VPN programları cihazınızın internet protokol (IP) adresini gizleyerek gerçek konumunuzun dijital dünya ile paylaşılmasını engeller. İnternet bağlantınız şifrelendiği için bağlandığınız ağdaki üçüncü partiler çevrimiçi aktivitelerinizi izleyemez veya müdahalede bulunamaz.

VPN Ne işe yarar?

  • VPN ile internet bağlantınız şifrelendiği için güvende olur. Ağ üzerinden gerçekleşen ortadaki adam saldırılarına karşı VPN size güvenlik ve gizlilik sağlar.
  • VPN ile internete bağlandığınızda internet servis sağlayıcınız gibi ağ operatörleri çevrimiçi aktivitelerinizi izleyemez.
  • VPN ile IP adresinizi küresel internetten gizlersiniz ve internette anonim olursunuz.
  • VPN ile değişen IP adresiniz sayesinde çevrimiçi yerel reklamların hedefi olmazsınız.
  • VPN ile erişime engelli web sitelere ulaşabilirsiniz.
  • Bazı VPN programları sınırsız bant genişliği sağlar. İstediğiniz ülkeden internete bağlanarak sınırsız içeriğe ulaşırken sınırsız bant genişliğini de sahip olabilirsiniz. Sınırsız bant genişliği ile internet servis sağlayıcınızın koyduğu kota probleminden kurtulursunuz.
  • VPN programları ile ortak Wi-Fi ağlarına güvenli bir şekilde bağlanabilirsiniz.
  • VPN ile çevrimiçi oyunlarda ping sürenizi düşürebilirsiniz.
  • VPN ile diğer ülkelerde hizmet veren web site ve servislere ulaşabilirsiniz.
  • VPN ile daha ucuza çevrimiçi alışveriş yapabilirsiniz.

VPN programları internet bağlantınızı güvenli hale getirir fakat web siteler ile olan iletişiminize bir etkide bulunamaz. Ziyaret ettiğiniz bir web sitenin güvenli olup olmadığını kullandığı protokole bakarak anlayabilirsiniz. Ziyaret ettiğiniz bir alışveriş web sitesinin URL adresi ‘’https://’’ ile başlıyorsa bu web site Güvenli Hipermetin Transfer Kontrolü kullanıyor demektir. Bu web site olan iletişiminiz güvenli demektir. Bu web site ile paylaştığınız bilgiler bu web sitenin sunucularında şifreli bir şekilde yer alıyor demektir. ‘’http://’ ile başlayan web siteler ise güvenli değildir. Bu web sitelerde paylaştığınız veri ve bilgiler düz metin olarak web sitenin sunucularında yer alır ve web site ile olan iletişiminize sızan bir siber saldırgan tarafından veri ve bilgileriniz çalınabilir.

Kullandığınız tarayıcıda VPN eklentisi ya da HTTPS Everywhere eklentisi kullanarak web siteler ile olan iletişiminizi güvenli hale getirebilirsiniz.

İnternetteki her tehlike kullandığınız ağ üzerinden gelmez. Güvenilir olmayan kaynaklardan indirdiğiniz uygulama ve yazılımlar ile cihazınıza kötücül yazılım yerleştirilebilir. E-postanız üzerinden oltalama saldırısı ile fidye yazılımı mağduru olabilirsiniz. Cihazınızda kullandığınız uygulamaların lisanslı olması bu yüzden çok önemlidir. Ücretsiz olan programları kullanmaktan kaçının. Bu programlarda keylogger (klavye kaydedici) ya da adware gibi casus yazılımları olabilir. Keylogger klavye hareketlerinizi kaydederken adware tarayıcınıza çerez yerleştirir ve web aktivitelerinizi kaydeder.

Bir siber güvenlik şirketi olan ExpressVPN, casus yazılımlarının genellikle yazılımların güvenlik açıkları üzerinden cihazlara yerleştirildiğini belirtiyor. Bu yüzden cihazlarınızın ve içinde bulunan uygulamaların güncellemelerini periyodik olarak gerçekleştirmeyi unutmayın. Cihazınızda casus yazılım olduğundan şüpheleniyorsanız lisanslı bir antivirüs programı edinin. Antivirüs programı ile cihazınızı tarayın ve tehditleri ortadan kaldırın.

E-posta üzerinden oltalama saldırısı mağduru olmamak için bilmediğiniz kişilerden gelen e-posta içindeki linklere tıklamayın ve dosya eklerini kesinlikle indirmeyin. Bu linkler sizi siber saldırganlar tarafından hazırlanmış sahte bir sayfaya yönlendirebilir. Bu sayfa üzerinden kişisel veri ve bilgileriniz çalınabilir. Dosya ekleri içinde kötücül yazılım bulunduruyor olabilir. Mümkünse e-postanız için de antivirüs programı kullanın.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.