YALOVA HASTANESİNDE KBRN TATBİKATI

İl Sağlık Müdürlüğü Afetlerde Sağlık Hizmetleri Birimi koordinasyonunda Yalova Devlet Hastanesinde yapılan Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer (KBRN) kaza tatbikatı gerçeğini aratmadı.

Tatbikatta Kocaeli – Yalova istikametinde yol alan bir tankerin Çiftlikköy Köprüsünde yan yattığı ve tankerden duman sızıntısı olduğu tespit edildiği senaryosu uygulandı. Tatbikata Yalova Valiliği İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ( UMKE-112), Yalova Belediye Başkanlığı, Çiftlikköy Belediye Başkanlığı, İtfaiye Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ve Yalova Devlet Hastanesi Başhekimliği katıldı.

Senaryo gereği 112’ye gelen kaza ihbarı üzerine, 112 ambulansı, AFAD, İtfaiye ekibi ve UMKE KBRN timi olay yerine gönderilerek vakaya müdahale etti. AFAD ve İtfaiye ekibi olay yerinde yaralı olan tanker şoförüne müdahale ederek, dekontaminasyonu sağlandı ve UMKE KBRN timine teslim edildi. Gerekli müdahalenin yapılması üzerine 112 ambulansı ile Yalova Devlet Hastanesine ulaştırıldı. Olay yerinde bulunan ve kendi imkanları ile Acil Servise ulaşan yaralılar hastane içerisinde gerekli triaj alanından geçirilerek KBRN Ünitesine alındı, temizlendikten sonra İzolasyon alnında bir süre gözlemleri devam ettirildi. Olay, eş zamanlı olarak İl Sağlık Müdürlüğü ve Kriz merkezine de bildirildi.

Hastane Afet Yönetimi tarafından düzenlenen tatbikat başarılı bir şekilde sonlandırıldı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.