AKSA AKRİLİK, ÇEVRE UYGULAMALARIYLA ÖRNEK OLDU

Dünyanın en büyük kurumsal çevre raporlama platformu olan CDP’nin, 2019 yılı Türkiye sonuçlarına göre Aksa Akrilik, “İklim Değişikliği” derecelendirmesinde ikinci kez B- seviyesinde değerlendirilirken, “Su Programı” derecelendirmesini ise B seviyesine yükseltti. Böylelikle, Aksa Akrilik, “İklim Değişikliği” ve “Su Yönetimi”nde küresel ölçek ortalamasının üstünde derecelendirildi.

Sürdürülebilirlik anlayışı çerçevesinde verimliliğe odaklı yaklaşımlar geliştiren Aksa Akrilik, iş yapış biçimlerinde bu bakış açısıyla hareket ederek, tüm çalışmalarında sınırlı kaynakları etkin şekilde kullanmaya özen gösteriyor. Şirket, faaliyetlerinde çevrenin korunmasında öncü olma ve ekonomik gelişimi devamlı kılma noktasından hareket eden Aksa Akrilik, sürdürülebilirlik adına yaptığı girişimleri sonucunda CDP’nin (Carbon Disclosure Project-Karbon Saydamlık Projesi) “İklim Değişikliği” derecelendirmesinde ikinci kez B- seviyesinde değerlendirilirken, “Su Programı” derecelendirmesinde ise notunu B seviyesine yükseltti.

Aksa Akrilik, CDP programı kapsamında; sera gazı emisyonları, iklim değişikliği, stratejileri ve sürdürülebilir su kullanımı ile ilgili verilerini gönüllük esasına dayanarak CDP 2019 iklim değişikliği ve su programı soru listesine uygun olarak paylaştı.

CDP, şirketleri,kapsamlı ve bağımsız bir metodoloji kullanarak, beyanın kapsayıcılığı, farkındalık seviyesi, çevresel risklerin yönetimi ve çevre ile ilgili hedeflerin belirlenmiş olması gibi çevresel konularda liderlikle ilgili iyi uygulama örnekleri çerçevesinde, A ile D- arasında notlandırıyor. Yeterli bilgi sağlamayan veya raporlama yapmayan şirketler ise F olarak notlandırılıyor.

CDP Hakkında

CDP (Carbon Disclosure Project), iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak ve doğal kaynakları korumak amacıyla iş dünyasının işleyiş şeklini değiştirmek üzere çalışıyor. CDP, dünyanın en büyük kurumsal ilkim değişikliği, su ve orman-risk datasını elinde bulunduruyor. Kâr amacı gütmeyen Londra merkezli uluslararası bir kuruluş olan CDP, çevresel risk yönetiminin geliştirilmesinde ölçüm ve bilgi saydamlığının gücünü kullanıyor. Türkiye’de 9 yıldır sürdürülen CDP İklim Değişikliği Programı tüm dünyada CDP programlarının yürütüldüğü diğer ülkelere örnek olacak kalite ve başarıya ulaşmıştır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.