İNTERNETI NE KADAR GÜVENLI KULLANIYORSUNUZ?

We Are Social ve Hootsuite tarafından her sene yayınlanan Küresel Dijital Raporuna göre çevrimiçi geçirdiğimiz süre 7 saatten fazla! Peki, biz mi interneti yoksa internet mi bizi kullanıyor? İnternet bu kadar hızlı evrim geçirirken ve hayatlarımızı ele geçirirken çevrimiçi verilerimize ne oluyor?

İnternet aslında çevrimiçi verilerimiz ve etkileşimlerimiz doğrultusunda bugünkü halini aldı. Etkileşimlerimiz doğrultusunda internetin evrim geçirmesine nasıl katkıda bulunuyor olabiliriz? Verilerimizi korumak ve interneti güvenli kullanmak için ne yapabiliriz?

Güvenli İnternet Kullanımı

Bir kafede bağlandığımız internet ağı veya ziyaret ettiğimiz bir web site üzerinden verilerimizin çalınması mümkün müdür? Evet! WPA2 yani Wi-Fi Korumalı Erişim 2 şifrelemeye sahip olmayan Wi-Fi ağlarına bağlandığınızda çevrimiçi aktivitelerinizin başkaları tarafından izlenebilir.

Web Site Güvenliği

Öncelikle web siteler ile olan çevrimiçi bağlantınızı şifrelemek için Chrome VPN gibi bir tarayıcı eklentisi kullanabilirsiniz. WPA2 korumasına sahip olmayan Wi-Fi ağlarına bağlanırken de VPN kullanabilirsiniz. VPN (Sanal Özel Ağ), internet bağlantınızı gizlemenizi ve cihazınızdan çıkan veri paketlerinin şifrelenmesini sağlar.

Tarayıcınızda VPN kullanmak size ne gibi avantajlar sağlar? Tarayıcınız üzerinden ziyaret ettiğiniz web sitelerin hepsi ile kurduğunuz çevrimiçi bağlantı aslında güvenli değildir. Ziyaret ettiğiniz web site TLS yani Taşıma Katmanı Güvenliği protokolünü kullanmıyorsa o web site ile olan iletişiminiz şifresizdir. Web sitede paylaştığınız her bilgi bağlantınız üzerinden siber saldırganlar tarafından çalınabilir.

Web siteler tarayıcı ile iletişim kurmak için Hipermetin Transfer Protokolü (HTTP) kullanırlar. İnternette haber okuduğunuz web sitenin HTTP protokolünü kullanıyor olması sizin için bir tehlike oluşturmaz. Alışveriş yaptığınız veya herhangi bir hassas bilginizi paylaştığınız web sitenin sadece HTTP protokolünü kullanıyor olması sizin için tehlike yaratır çünkü şifrelenmeyen verileriniz çalınabilir.

Her zaman için web siteler ile güvenli iletişime sahip olmak adına tarayıcınızda VPN eklentisi kullanabilirsiniz.

Ortak Wi-Fi Ağı Kullanımı

Ortak Wi-Fi ağları söz konusu olduğunda da güvenliğinizi sağlamak için VPN kullanabilirsiniz. VPN kullanmıyorsanız, öncelikle bilgisayarınızın veya akıllı telefonunuzun otomatik olarak şifresiz ağlara bağlanma özelliğini devre dışı bırakın. Akıllı telefonunuzda veya bilgisayarınızda VPN kullanacaksanız bu özelliği aktifleştirebilirsiniz. VPN kullandığınızda ağ yöneticisi veya internet servis sağlayıcısı bağlantınızın içeriğini göremez. Siber saldırganlar da bağlantınızın içeriğini göremediği için verilerinizin çalınması şifreleme seviyesine bağlı olur. En güvenilir olarak görülen şifreleme yöntemlerinden biri Gelişmiş Şifreleme Standardı (AES)-256 bit’dir. Bu şifreleme ile şifrelenen bir veri paketinin içeriğinin bir siber saldırgan tarafından görülmesi için kaba kuvvet saldırısı uygulanması gerekir fakat bu saldırının sonuç vermesi yüzyıllar sürebileceği için bu şifrelemenin çözülmesi imkansız olarak kabul edilir.

Cihaz Güvenliği

Güvenli internet kullanımı için cihaz ve cihaz içinde kullandığınız uygulama ve yazılımların güvenliğini de sağlamalısınız. Cihazınızın işletim sisteminin her zaman güncel olmasını sağlayın. Bu şekilde siber saldırganlar geciken bir güncelleme ile ortaya çıkabilecek zayıf güvenlik noktalarından istifade edemezler. Popüler VPN şirketlerinden biri olan ExpressVPN, siber saldırganların özellikle casus yazılımları cihazlara yerleştirmek amacıyla işletim sistemi veya yazılımlardaki güvenlik açıklarından istifade edebileceklerini belirtiyor.

Akıllı telefonunuzda veya bilgisayarınızda kullandığınız uygulama ve yazılımların güncel olduğundan emin olurken güvenilir olmayan web sitelerden yazılım indirmekten kaçının. Lisanssız ve ücretsiz uygulama kullanımları sonucunda cihazınıza kötücül yazılım bulaşabilir veya verileriniz ücretsiz uygulama tarafından takip edilebilir.

Ücretsiz uygulamalar kullanıcı verilerinizi kaydediyor ve üçüncü partiler ile paylaşıyor olabilir. Şüpheli kaynaklardan indirdiğiniz yazılımlar casus yazılımı veya fidye yazılımı içerebilir.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.