OTOBÜS KAZALARI MASAYA YATIRILDI

Altınova Kaymakamlığında, otobüskazalarının önlenmesine yönelik toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda kazaların önlenmesine yönelik tedbirler ele alındı.

Otobüs kazalarının önlenmesine yönelik Altınova Kaymakamı Regaip Ahmet Özyiğit Başkanlığında yapılan toplantıya, Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Kaytazdere Belde Belediye Başkanı Ali Kangal, Subaşı Belde Belediye Başkanı Turan Canbay, Tavşanlı Belde Belediye Başkanı Mücahit Kaçar, İlçe Emniyet Amiri M. Ferit Duman, İlçe Milli Eğitim Müdürü Zeki Sitar, Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Ayhan Erişken, İlçe Jandarma Komutanı Vekili Bcvs. Faruk Kıraslan ile Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Sancaktutan’ın katılımları ile bir toplantı gerçekleştirildi.  

GÜVENLİ SİSTEM YAKLAŞIMI

Toplantıyla ilgili bilgi veren Altınova Kaymakamlık Yazı İşleri Müdürü Ayhan Erişken, “İçişleri Bakanlığınca “Trafik Güvenliği Uygulama Politika Belgesi” uygulamaya konulmuş olup, trafikte sürücü, yolcu ve yaya olarak yer alan insan unsurunun yaptığı kural ihlalleri ile bu ihlallerin neden olduğu trafik kazalarının önlenmesine yönelik kısa vadede yapılacaklarla ilgili güvenli sistem yaklaşımı benimsenmiş; kaza nedenli ölümler ve ciddi yaralanmaların en aza indirilmesi, bu kazalardan kaynaklı sosyo-ekonomik kayıpların (iş gücü, zaman, maddi hasar, gelir kaybı, acil müdahale, kurtarma, tedavi, rehabilitasyon, kazazede yakınlarının uğradığı maddi ve manevi zararlar vb.) yanı sıra bireyi, toplumsal hayatı ve kamu güvenliğini tehdit eden risklerin ortadan kaldırılması hedeflenmiştir.

TOPLUMSAL FARKINDALIK

Bu bağlamda otobüslerle yapılan şehir içi ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı faaliyetlerinin güvenliğinin sağlanmasının ve bunun sürdürülebilir olmasının ilgili tüm paydaşların uyumlu ve sorumluluk anlayışı içerisinde hareket etmesiyle mümkün olabileceğinden bahisle; telafisi mümkün olmayan ağır kayıplara yol açan otobüs kazalarının önlenmesi, konuya daha fazla dikkat çekilerek toplumsal farkındalığın artırılması, yol ve trafik güvenliğine katkı sağlayacak görüşlerin alınması, sorunların işbirliği ve koordinasyon içerisinde çözülmesine yönelik olarak Kaymakamlık Toplantı Salonunda konu tüm yönleriyle ele alındı.

GÖRÜŞÜLEN KONULAR

Toplantıda; yol ve trafik güvenliğinin sağlanması için alınması gereken tedbirler,kış şartlarına uygun lastik kullanılması,şoförlerin yol, hava, trafik durumunun getirdiği şartlara uygun hızda seyretmeleri ve hız ihlali yapmamaları,mevzuatın öngördüğü sayıda şoförü yolculuk esnasında araçlarında bulundurmaları,kazaların temel nedeni olan yorgun/uykusuz araç kullanmanın önlenmesi,firmaların sık sık şoför değiştirmemesi, çalışma sürelerinin kaydının tutulması,seyahat süresince şoförlerin ve yolcuların emniyet kemeri takmaları ve bu yönde araç içinde gerekli uyarıların /kontrollerin yapılması,sürücü seçiminde titiz davranılması, uzun yol deneyimine ve güvenli sürüş bilgisine sahip şoförlerin çalıştırılması, firmalarca sefer öncesinde veya haftada bir kez otobüslerin ve şoförlerin yeterliliklerinin kontrol edilmesi/gözlenmesi,trafik güvenliğine yönelik kontrollerin aksatılmadan yapılması, terminallerde ve güzergah üzerinde araçların takograf, ışık, far, vb. teknik donanım/ekipmanlarının denetlenmesi, belirlenen alanlar dışında yolcu bindirme/indirmenin yapılmaması,otobüs yangınlarının nedenleri ve alınabilecek önleyici tedbirler görüşüldü” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.