İL UMUMİ HIFZISSIHHA MECLİSİ KARARI TİCARİ TAKSİ HİJYEN TEDBİRLERİ

il Umumi Hıfzıssıhha Meclisi 09.05.2020 Cumartesi günü Vali Muammer EROL başkanlığında Covid-19 salgını tedbirleri kapsamında “Ticari Taksi Hijyen Tedbirleri” konulu İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 08.05.2020 tarih ve 7785 sayılı genelgeleri doğrultusunda toplanarak;

  1.   Ticari taksi durakları ve ticari taksi olarak kullanılan araçlar en az haftada bir kez olacak şekilde düzenli aralıklarla temizlenecek/dezenfekte edilecektir. Gerektiğinde ibraz edilmek üzere yetkili merci tarafından düzenlenmiş aracın dezenfekte edildiği tarihi gösteren belge araçta bulundurulacaktır. Bu amaçla araç dezenfeksiyonunu gerçekleştirilen kurum, kuruluş veya odalar tarafından işlemin tarihi ve kimin tarafından yapıldığı gösteren belgeyi ticari taksi sürücüsü ibraz edecektir.
  2.   Ticari taksi şoförleri, kişisel hijyen kurallarına uygun şekilde hareket edecek ve aracın içinde mutlaka maske kullanacaklardır.
  3.   Ticari taksilerde, gün içerisinde araca binen her müşterinin kullanımına yetecek ölçüde kişisel kullanıma uygun dezenfektan malzeme/ürün veya 80 derecelik kolonya bulunduracaktır. Ticari taksi şoförleri, taksiye binildiği anda dezenfektan veya kolonya kullanabileceği/kullanması gerektiği konusunda müşteriyi bilgilendirecektir.
  4.    Ticari taksilere aynı anda üç kişiden fazla müşteri kabul edilmeyecektir.
  5.   Müşteriler, ticari taksilere maskesiz kabul edilmeyecektir.
  6.    Hizmet sunulan her müşteriden sonra trafik kurallarına uygun bir alanda/durakta müşterilerin fiziksel temas edebileceği (kapı kolu, cam açma düğmesi, koltuklar vs.) yerlerin silinmesi/dezenfekte edilmesi ve araç içerisinin havalandırılması sağlanacaktır.
  7.   Meslek odaları ve işletmeciler tarafından taksi ücretinin, fiziksel temas gerektirmeyen (kredi kartı, mobil uygulamalar vb.) temassız ödeme yöntemleriyle ödenebilmesi için gerekli bilgilendirme ve yönlendirmeler yapılacaktır.

Bu kararın Şoförler Odası Başkanlığınca tüm ticari taksi sürücülerine tebliğ edilmesine, ticari taksilerin sürekli olarak trafik zabıtası ve belediye zabıta görevlileri tarafından denetlenerek, tedbirlere uymayanlarla ilgili Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282 nci maddesi gereğince idari para cezası uygulanmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin olarak Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına,

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.