CHP’DEN ÇİFLİKKÖY BELEDİYE BAŞKANI SİLPAGAR’A VERYANSIN

Düzenlenen basın toplantısında, Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Mehmet Gürel, Çiftlikköy İlçe Başkanı Cüneyt Çalışkan, Çiftlikköy Belediye Meclis Üyesi Savaş Kaşıkçı Çiftlikköy ilçe binasında basınla bir araya gelerek Çiftlikköy Belediyesi ile ilgi önemli açıklamalarda bulundular.

İlçe binasında düzenlenen toplantıda, Çiftlikköy Belediyesi denetim komisyonu raporuyla ilgili önemli açıklamalar yapıldı.

Açılış konuşmasında Çiftlikköy İlçe Başkanı Cüneyt Çalışkan sözlerine Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar ve Cumhuriyet Halk Partili Meclis Üyeleri arasında yaşanan gerginlikten bahsetti.

Çalışkan meclis üyelerimiz bir aya yakın bir süredir Çiftlikköy belediyesinin 2019 yılında yaptığı ihaleler ile ilgili çok geniş incelemelerde bulundular ve bunun sonucunda denetim komisyonu raporuna ek olarak 15 sayfadan oluşan Muhalefet Şerhi koydular. 15.06.2020 tarihinde yapılan belediye meclis toplantısında muhalefet şerhinin okunmasını talep etmelerine rağmen Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, meclis çoğunluğunu kullanarak muhalefet şerhinin mecliste okunmasını engelledi. Ali Murat Silpagar’ın yaptığı bu oylama tamamen usulsüzdür. Bu durumla ilgili Kaymakamlığa ve Valiliğe şikayette bulunarak meclisin tekrarlanması talebinde bulunacağız.

Çalışkan, Çiftlikköy belediyesinin borç batağında olduğundan ve belediye tarafından hiçbir ödemenin yapılmadığından bahsetti. Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar’a ulaşmanın güç olduğunu söyleyen Çalışkan, randevu talep etseniz dahi gittiğiniz zaman yerinde bulamazsınız dedi ve seçildiği ilk günden bu yana yaptığı bütün işleri eline yüzüne bulaştırdığını söyleyerek Silpagar’ın en ciddi yaptığı işin su altyapısını yenilemek olduğunu söyledi ve bunu da maliyetinin çok üzerinde bir rakama yaptırdığını bu sayede yandaş müteahhitleri zengin ettiğini açıkladı.

Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Çalışkan, Çiftlikköy’ün gözbebeği durumunda olan Mokamp’ın satılması hakkında çıkan iddialarla ilgili burayı kimseye peşkeş çektirmeyiz diyerek Çiftlikköy Belediyesi tarafından 70’e yakın arsanın satıldığını ve sata sata Çiftlikköy Belediyesinde arsa kalmadı dedi. Mokamp Çiftlikköy’ün ve Yalova’nın kırmızı çizgisidir diyen Çalışkan buraya Çiftlikköye yakışır bir projenin yapılmasından yanayız şeklinde konuştu.

Daha sonra söz alan Çiftlikköy Belediye Meclis Üyesi Savaş Kaşıkçı, yapılan yerel seçimler sonrasından bugüne kadar mecliste, toplantıların canlı yayınlanması, su fiyatlarında indirim uygulanması, belediye otobüsüyle yapılan yolculuklarda vatandaşlardan alınan ücretler üzerinde %50 oranında indirim uygulanması ve son olarak da esnaf ve sanatkârlar komisyonu kurulması hakkında önergeler verdiklerini bu önergelerin hepsinin belediye meclisinde yapılan oylamayla Akp grubunun oy çokluğuyla reddedildiğini söyledi.

Kaşıkçı, 11.02.2020 tarihinde başlayan ve 27.03.2020 tarihinde tamamlanan denetim komisyonuna 15 sayfadan oluşan bir muhalefet şerhi eklediklerini ve komisyon devam ederken Akp’li komisyon başkanının imza altına alınmamış taslak olarak hazırlanan 14 sayfalık yazıyı Yazı İşleri Müdürlüğü genel evrak servisinde kayıt altına aldırdığını komisyon tamamlanmadan denetim komisyonu raporunun hiçbir suretle kayıt altına alınamayacağından ve bunun uygunsuz bir durum olduğundan bahsetti.

Kaşıkçı, komisyon raporuna ekledikleri muhalefet şerhinde geçen bir imza olayıyla ilgili sorumlu olan bir firma yetkilisine komisyon üyeleri ya da birim müdürü tarafından bilgi verilip bunun sonucunda bu kişinin kendilerini dolaylı yollardan mesaj göndererek tehdit ettiğini açıkladı. Kaşıkçı, ülkenin en tepesinden en alt kademisine kadar yaratmaya çalıştıkları korku imparatorluğu sayesinde bizlerin gözünü korkutup doğruları söylememizi engellemeye çalışıyorlar fakat unuttukları bir şey var. Bu cennet ülkenin bağımsız sembolü olan İstiklal Marşı’nın ilk cümlesi ‘Korkma’ kelimesiyle başlarken Atatürk ilke ve İnkılaplarına bağlı Cumhuriyet Halk Partisi’nin hiçbir bireyini korkutamazsınız sizlerden korkmuyoruz! Korkmayacağız diyerek sözlerine devam etti.

Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar’ın mecliste kendilerine karşı sergilediği tavır ve tutuma da değinen Kaşıkçı, Silpagar’a Mevlana’nın Mesnevi’de geçen ‘Nefsini alçak gören kişiye, nemutludur. Dağ gibi kendini üstün gören kişinin de vay haline’ cümlesini hatırlatarak göndermede bulundu ve herkesin halkın oylarıyla seçilerek o makamlara geldiğini unutmamasını tavsiye etti.

Son olarak Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Mehmet Gürel’in söz aldığı toplantıda belediye meclis üyeleri tarafından verilen muhalefet şerhinde geçen usulsüzlüklerden bahsedildi.

Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel, Çiftlikköy Belediyesi tarafından açık ihale usulü ile yapılması gereken işlerin hemen hemen hepsinin davet usulü ile yapıldığını bu durumun ihalelerdeki şeffaflık ve rekabet ortamını engelleyici bir durum oluşturduğunu açıkladı.

Gürel, açık ihale ihale ile yapılırsa kimin alacağı belli değil, Çiftlikköy Belediyesi sanırım bu durumdan rahatsız olduğundan bu işleri davet usulü ile gerçekleştiriyor. Baktığınız zaman hep aynı firmalar bu işin içine dahil oluyor ve ilginç olan bu işi yanlışlıkla başkası kazandığında herhangi bir gerekçe gösterilerek o ihale iptal ediliyor ve bir sonraki sefer o firma çağrılmıyor.

Gürel, belediye tarafından davet usulü ile bir alım gerçekleştiriliyor bu işi kazanan yüklenicinin ihale evrakları meclis üyeleri tarafından incelendiğinde firma yetkilisinin noterden aldığı iki evrak göze çarpıyor biri ihaleden yaklaşık iki sene önce alınmış o kişinin okuma yazma bildiğine dair bir evrak diğeri ise ihaleden tam bir hafta önce alınmış yine aynı kişinin okuma yazma bilmediğine dair ve sözleşmelerde resmi daire ve kurumlarla yapacağı işlerde parmak izini kullanacağına dair bir evrak arkadaşlarımız sözleşmeye bakıyor ve sözleşmede imza görüyor. Bu imzayı araştırdıklarında ise başka şeyler göze çarpıyor aslında bu imzayı firma yetkilisinin değilde sözleşme imzalamaya yetkisi olmayan bir kişi tarafından atıldığını tespit ediyorlar. Bununla ilgili dosya içinde belgeler olmasına rağmen idarenin sözleşme imzalamaya yetkisi olmayan birine resmi belgede imza attırması kabul edilemez bir durumdur.

Gürel, belediyenin 2019 yılı içinde Panel Çit Malzemeleri alımı altında bir malzeme alımı işi gerçekleştirdiğini ihale evrakları incelendiğinde muayene ve kabul komisyonunca malzemenin eksiksiz alındığına dair imzalı belgenin olduğu daha sonra malzemenin yarısının alındığına dair başka bir belgenin daha olduğu komisyon üyelerimiz tarafından görülmüş aynı zamanda idare yetkilisiyle yapılan sayım neticesinde malzemenin eksiksiz alındığına dair resmi belge olmasına rağmen malın tamamının alınmadığı tespit edilmiş fakat yüklenicinin ihale bedeli kadar olan tüm miktarı faturalandırdığı görülmüştür. Yüklenici tarafından malzemenin tamamı teslim edilmeden bunun faturalandırılması ve idarenin bunu kabul etmesi aynı zamanda malzemenin teslimi ile alakalı farklı tutanakların olması çok ilginç bir durumdur.

Çiftlikköy Belediyesi’nin 2019 yılında yapılan Öğretmenler günü etkinliği için yaptığı çiçek alımına da değinen Gürel, Kültür Müdürlüğü tarafından yapılan öğretmenler günü etkinliği kapsamında çiçek alımı işinde fatura farklı miktardan bir çiçeğin alındığı görülmüş fakat meclis üyelerimizin yaptığı araştırmalar ve incelemer neticesinde fatura da belirtilen çiçek daha başka bir çiçeğin verildiği ve bu çiçeğin ücretininde aslında fatura miktarından daha düşük bir bedelde olduğu anlaşılmıştır. Bu ve buna benzer yapılan birçok alımda belediye zarara uğratılmıştır.

Son olarak tespit edilen bu maddelerle ilgili şikâyetlerin ve suç duyurularının gerekli mercii ve makamlara yapılacağı belirtildi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.