ARAÇ KİRALAMA SEKTÖRÜNDE MESLEK YETERLİLİK BELGESİ

Yalova araç kiralama kuruluşlar yönetim kurulu “YOKKDER” Başkanı Murat KALAYCI, araç kiralama sektöründe çalışanların bilgi, beceri ve yetkinliklerini ölçmek ve sektöre nitelikli çalışan kazandırmak amacıyla, Mesleki Yeterlilik Kurumu ile protokolü imzalandığını açıkladı.

Türkiye’de oto kiralama sektöründe 26 bin adede ulaşan kayıtlı oto kiralama işletmesinin 600 bin araçla faaliyet gösterdiğini ve 120 bin kişinin istihdam edildiğini belirten Kalaycı, Ulusal Yeterlilik Hazırlama İşbirliği Protokolü’nün sektörde çalışma standartlarını belirleyeceğini ve hizmet kalitesinin artmasına büyük katkı sağlayacağını söyledi.

ARAÇ KİRALAMA SEKTÖRÜNDE S4’ile HİZMET ÇITASINI YÜKSELTİYOR

Sektörde çalışan standartlarını belirleyen bugüne kadar yapılmış detaylı bir yasal düzenlemenin olmadığını belirten Kalaycı, Yalova araç kiralama kuruluşlar derneği olarak Araç kiralama sektörünü hizmet standartlarını yükseltebilmek için çalışıyoruz. araç kiralama sektörü yetkilileri ve çalışanları için standartlar belirliyoruz. Sektörde, halihazırda bir eğitim altyapısı bulunmadığı için, genel olarak farklı sektörlerden otomotiv/finans ve sigorta sektöründen transferler veya alaylı olarak yetişen kişiler ile yola devam ediliyor. Meslek yeterlilik talebi ile ve sektörün de desteği ile ‘Araç Kiralama Danışmanı S4’ ulusal mesleki yeterliliklerini belirliyoruz. Böylece sektörde çalışanların sahip olması gereken nitelikler ortaya konmuş olacak ve ilerleyen süreçlerde bu belgelerin zorunlu tutulması ile sektörde insan kaynağı kalite ve kapasitesi artacak” dedi.

 “Araç Kiralama Danışmanı Seviye 4” ulusal mesleki yeterliliği hazırlık çalışmasının tamamlanması ve yayınlanmasından sonra Mesleki Yeterlilik Belgesi verebilmek için TÜRKAK akreditasyonu ve Mesleki Yeterlilik Kurumu yetkilendirme çalışmalarına başlayacağını belirten Murat Kalaycı, “Bugüne kadar emlakcılar araç alım satım yapan ve bir çok meslekte, ulusal mesleki yeterlikleri belgelendirme yapıldı. Bundan böyle Araç kiralama sektöründe bu belgeye sahip olması için çalışıyoruz. meslek yeterlilik belgesi alacak arkadaşlarımız sektörlerinde niteliklerini belgeleyebilen eleman konumunda olacaklar. Araç kiralama sektörünede yetki verildiğinde sektörde çalışan ya da çalışmak isteyen kişiler başvurarak, sınavlarda başarılı olurlarsa uluslararası geçerliliğe sahip “Araç Kiralama Danışmanı Seviye 4” mesleki yeterlilik belgesine sahip olabilecekler ve sektörde aranan eleman konumuna geçecekler” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.