BAŞKAN KALAYCI COVİD-19 SALGINI DÖNEMİNDEKİ SEKTÖREL GELİŞMELERİ DEĞERLENDİRDİ

Yalova oto kiralama kuruluşlar derneği yönetim kurulu (YOKKDER) Başkanı Murat Kalaycı “covid-19 salgın sebebi ile Uçuş seferlerinin yapılamaması ve azalması nedeniyle havalimanı olmak üzere şehir içinde bulunan Rentacar firmalarında yüzde 68 düşüş yaşandı.

Araç kiralama sektörünün 2018 ve 2019’da yaşadığı büyük daralmadan sonra 2020 yılında çıkışa geçeceğini beklediklerini hatırlatan Kalaycı, “Salgına kadar biz normal şartlarda bu yıl yüzde 6-7 büyüme bekliyorduk. Bugün ise kısa dönem kiralamada yüzde 50, uzun dönem kiralamada ise yüzde 10-15’lik bir daralma bekliyoruz. Tabi pandemi süreci daha uzun sürerse işler değişir Şehir içinde bulunan Rentacar firmaları salgının ilk günlerinde bir yoğunluk gördü Toplu taşıma veya taksi kullanmak istemeyenler 15 gün, 1 ay süreyle araç kiraladılar. Salgının ilk haftasında şehir içinde bulunan Rentacar firmalarının işlem hacminde yüzde 10 artış bile yaşandı, ancak bugün itibarı ile şehir içinde bulunan Rentacar firmalarında %50’lik bir daralma görüyoruz.

Araç kiralama hizmetimizle salgın döneminde önemli bir sorumluluğu üstlendik. Pandemi nedeniyle araç kiralama hizmetlerinde dezenfeksiyon önlemlerine dikkat edilmesi gerektiğinin de altını çizen Kalaycı, “Güvenlik ve hijyen her şeyden önce geliyor. Her zaman önemli olmakla birlikte içinde bulunduğumuz pandemi döneminde gerek araç bakımında gerekse teslimat şartları anlamında özel dezenfeksiyon önlemlerinin alındığından emin olmak gerekiyor” dedi. Toplu taşıma veya taksi kullanmak istemeyenler tüketiciler Rentacar firmalarını tercih etti. YOKKDER olarak covid-19 salgın sürecinde dernek üyelerimizi ve tüketiciyi koruma adına bakanlığa müracaat ederek iş yerimizde bulunan sabit statik ip kaldırıp araç kiralama ücretlerini dijital olarak işledik böyle bir durumda paraya bile temas etmiyorsunuz ve aynı zamanda kendinizi izole ediyorsunuz.

Turizmdeki daralma, yabancı turist sayısı ve iş amaçlı seyahatlerdeki azalma ile birlikte araç kiralama sektörü, bu sene beklediği büyümenin aksine hızlı bir daralma sürecine girdi. Hedeflerimizi yılın ikinci yarısına göre revize ettik. İki ay içinde virüsün etkileri biterse ve hükümet havayolu ulaşımında olduğu gibi bir teşvik verirse ekonomideki toparlanmayla birlikte yılın üçüncü ve dördüncü çeyreğinde araç kiralama sektörünün de dengelenebileceğini düşünüyoruz. Ancak kısa vadede sürecin ne kadar süreceğini öngörememek bütün sektörü endişelendiriyor.

Kalaycı, son dönemde küresel, bölgesel ve ulusal düzeyde yaşanan sosyal ve ekonomik değişimlerin araç kiralama sektöründe de alışkanlıkları değiştireceğini belirterek, “Sahiplenmek yerine kiralamak, paylaşım ekonomisi ve alternatif mobilite çözümleri gibi kabul gören kavramlar sayesinde Türkiye’deki araç kiralama sektörü de gelişecektir. Alışkanlıkları değiştirmek yaşadığımız olağandışı koşullar sonucunda kendiliğinden olacak gibi görünüyor. Araç kiralama alışkanlığı da bu sayede gelişip, değişecek. Bize düşen bu süreci sektör olarak iyi değerlendirip, doğru, kaliteli ve güvenilir hizmet ile müşterilerimizle tekrar buluşmaktır. Böylelikle yalnızca virüsün ekonomik etkisini atlatmakla kalmaz, yeni döneme de hazırlıklı girmiş oluruz.” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.