TAŞIT KİRALAMADA SORUNLAR ELE ALINDI

Taşıt kiralama ile ilgili hizmetleri gündeme getiren Yalova oto kiralama kuruluşlar derneği yönetim kurulu “YOKKDER” Başkanı Murat KALAYCI, Araç sahibi olarak müteselsilen sorumlu olduklarını, birçok kaza, hırsızlık, kaçakçılık vs. gibi aracın suça karışma durumunda kendilerinin ‘kusursuz sorumlu’ durumuna düştükleri için ceza davaları ile karşı karşıya kaldıklarını belirten Kalaycı, bunun önlenebilmesi için yasal düzenleme gerektiğini, sektöre özel kasko sözleşmesinin hazırlanmasını ve sektörün işin sıfatının belirlenmesinin önemine dikkat çekti.

SEKTÖRÜN YASAL BOŞLUKLARI VAR

Rent a car sektöründeki yasal boşluğu ve sorunları en iyi bilen işletmeler olarak sorunları rapor haline getirdiklerini ifade eden Kalaycı konuşmasına şu şekilde devam etti ; Asayiş şubesi Bilgi edinme bürosuna bağlı Kiralık Araç Bildirim Sistemi (KABİS) uygulamasının daha verimli kullanılarak sektör üyelerinin şikayet ettiği pek çok sorunun çözüme kavuşabileceğini dile getirdi.

ARACIN KİMLER TARAFINDAN KİRALANDIĞINI EMNİYET BİLİYOR

Örneğin, aracı kiralayanın yapmış olduğu hatalar nedeniyle kesilen cezaların ruhsat sahibi olarak rent a car işletmelerince ödenmek durumunda kalındığı, oysa KABİS uygulaması sayesinde o gün o saatte aracın kim tarafından kaç gün KİRALANDIĞINI ve kullanıldığının belli olduğu ve asayiş Bilgi edinme sistemine bağlı KABİS’e bildirdikleri halde cezaların ruhsat Sahibi olarak işletmelere yazılmaması hukuka ve usule uygun olmadığının altını çizen Kalaycı, kesilen bu cezaların aracı kiralayan kişiye kesilmesi gerektiğini özellikle vurguladı..

MAHKEME TRAFİK CEZALARIMIZI İPTAL EDİYOR

Yalova Sulh ceza mahkemesine yaptığımız trafik cezaların iptalini talep ettiğimizde karşımıza Kabahatler kanunun 28/8-b maddesi gereğince kesilen trafik cezanın itirazın kabulüne usule uygun olmadı gerekçesiyle ruhsat sahibine kesilen her bir ceza iptal ediliyor. Bununla ilgili elimizde binlerce iptal edilen mahkeme kararları olduğunu belirten Kalaycı, Özellikle de radar cezaları nedeniyle hız yapanın ceza ödemediği, halbuki ilgiliye ceza kesilip, ehliyetinden de puan düşülmesi gerektiğinin önemini hatırlattı.

RENTACAR SEKTÖRÜ OLARAK HALKIMIZA EN İYİ HİZMETİ VERİYORUZ


Yalova’da Rent a car sektörü olarak halka en iyi hizmeti verdiklerini belirten Kalaycı, ticareti bir yana koyup hizmet sektörü olduklarını vurguladı, buna dayanarak kamu kurumları ve çalışanları bizlere yardımcı olmalıdır dedi” Yurt içi ve yurt Dışından gelen her bir turiste araç verip hizmet verdiklerini açıklayan Kalaycı, aynı zamanda cenazesi olan Hastası olan nişanlanan evlenen şehir Dışından Şehrimize gelen aracı kaza yapan aracı arızalanan Yolda kalmış her bir vatandaşımıza 24 saat boyunca hizmet verdiklerini ifade etti..

RAPORLAR BAKANLIKLARA GÖNDERILCEK

Rent a car sektörünündeki yasal boşluk ile sorunlar ve çözüm önerileri için hazırlanacak rapor daha sonraki aşamada bakanlıklara ve ilgili kurumlara ileteceklerini bildirdi”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.