“MEYVECİLİĞİ GELİŞTİRME PROJESİ” KAPSAMINDA YALOVA’LI ÇİFTÇİLERE 5.100 ADET ARONYA FİDANI DAĞITILDI

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü “Yalova İlinde Meyvecilik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi ve Çeşitlendirilmesi Projesi” kapsamında çiftçilere törenle İl Özel İdaresi destekli 5.100 adet Aronya fidanı dağıttı.

İl Müdürlüğü bahçesinde pandemi tedbirleri alınarak düzenlenen dağıtım törenine İl Müdürü Suat Parıldar, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel, İl Özel İdare Sekreteri Selim Karahan, İl Müdür Yardımcısı Selçuk Yaman, Şube Müdürleri, teknik personeller ile çiftçiler katıldı.

Suat Parıldar törende yaptığı konuşmada aronyanın meyve özelliği ve kullanım alanlarıyla ilgili bilgiler verdikten sonra; “Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü 2012 yılında başlattığı araştırmalar sonucunda 2 aronya çeşidinin üreticilere tanıtılması ve yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması amacıyla İl Müdürlüğümüz tarafından ilimizde 2017-2020 yılları arasında “Bakanlığımız Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor” programından 6 çiftçiye 6 dekar, “İl Özel İdaresi Meyveciliği Geliştirme Projesi” kapsamında 55 çiftçiye 123 dekar olmak üzere 61 çiftçiye 129 dekar alanda aronya bahçeleri kurulmuştur.

Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü 2017 yılından bu yana (4 kez) Aronya Hasat Şenliği yapmaktadır. 2017 v3e 2018 yıllarında tesis edilen bahçelerimizden bu yıl yaklaşık 5-6 ton ürün hasat edilmiştir. Önümüzdeki yıl bu miktarın 20 tona çıkması tahmin edilmektedir.

2020 YILI ARONYA ÇALIŞMALARI

2020 yılının ilkbahar döneminde 30 dekar olmak üzere 15 çiftçimize 5.100 adet aronya fidanı çiftçilerimize hibe olarak verilmiştir. Sonbahar döneminde de 30 dekar için 5.100 adet fidan dağıtımını bugün yapıyoruz. Bu yıl dağıttığımız toplam fidan sayısı 11.000 adet olup bu yıl 60 dekar alanda aronya üretimi için bahçe tesis edilmiş olacaktır. Bu kapsamda İl Özel İdaremiz tarafından yaklaşık 70.000 TL. kaynak ayrılmıştır.

2017-2020 yılları arasında İl Özel İdaremiz tarafından tüm tarımsal faaliyetler için toplam 2.75 milyon lira kaynak aktarılmıştır. Bu kaynakların bitkisel üretime ayrılan kısmı ile 1.323 dekar alanda meyve bahçeleri tesis edilmiş, yaklaşık 62. Bin adet fidan, 580. Bin fide dağıtılmıştır.

2019yılında 13 çiftçimize 17 dkar alanda Organik Aronya Sertifikasyonu çalışması, 2020 yılında 15 çiftçi ve 40 dekar alanda devam etmekte olup, önümüzdeki yıl Organik Aronya Sertifikalı ürünler elde edilecektir.

Bugün üreticilerimizle buluşturacağımız bu fidanların üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Soygüzel yaptığı konuşmada; “Yalova yüzölçümü bakımından Türkiye’nin en küçük ili. Ama Türkiye’nin de ticari merkezinin tam ortasında. Topraklarımızı korumamızın en önemli yolu üretimimizi güçlendirmek ve üretimi desteklemek. Biz Yalova İl Özel İdaresi olarak ve İl genel Meclisi olarak üretimi desteklemek için elimizden geleni yapıyoruz. Sağolsun Yalova Tarım  Müdürlüğümüz stratejik öneme sahip ürünlerin öne çıkması için çok güzel projeler yapıyor. Biz de bu çalışmalara severek destek oluyoruz” dedi.

İl Özel İdare Genel Sekreteri Selim Karahan’da konuşmada: ” Tarım Müdürlüğümüz çok çeşitli projeler hazırlıyor. Bunları da İl Özel İdaresi olarak memnuniyetle destekliyoruz. Bu anlamda kendilerine teşekkür ediyor, yeni desteklenecek projelerle Yalova’nın ülke üretimine daha fazla katkı sunacağına inanıyorum. Bu projelerde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından 13 çiftçiye 5.100 adet Aronya fidanı 30 dekar alanda bahçe tesis edilmek üzere çiftçilere törenle teslim edildi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.