COVİD-19 AŞILAMASI DEVAM EDİYOR

Ülkemizde aşılama çalışmalarının başlaması ile birlikte İlimizde de öncelikle sağlık çalışanları olmak üzere Bakanlığımızın belirlediği yaş gruplarına yönelik aşılama çalışmaları yürütülmektedir.

85 yaş ve üzeri büyüklerimiz ve Evde Sağlık Hizmeti alan vatandaşlarımız için EVDE, diğer yaş grupları için tüm Kamu ve Özel Hastaneler ile Aile Sağlığı Merkezlerinde aşı yapılmaktadır. Ayrıca tüm kamu ve özel hastanelerimizde mesai saatleri dışında ve hafta sonları da aşılar ÜCRETSİZ olarak yapılmaktadır.


Aşı için öncelikli grupta olan vatandaşlarımız “mhrs.gov.tr” ve “enabiz.gov.tr” siteleri ile Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) ve e-Nabız mobil uygulamaları üzerinden randevularını oluşturabiliyor. Aşı olmak isteyen kişi öncelikli grupta bulunuyorsa randevu işlemi için MHRS uygulamasına girerek, uygulamayla seçilen sağlık kuruluşundan tarih ve saat belirtilerek randevu alabilmektedir. Randevu bilgisi SMS ile kişinin telefonuna gönderilmektedir. Aşılama işlemleri için sıranın kendisine gelip gelmediğini öğrenmek isteyen kişiler ise “AŞILA” mobil uygulaması üzerinden ya da 2023’e AŞI boşluk TC KİMLİK NUMARASI boşluk T.C. SERİ NUMARASININ SON 4 HANESİ girilerek SMS atılabilir ve kendi aşılama sorgusunu yapabilir.

İlimizde tüm sağlık tesislerimizde aşı uygulaması için aşı odaları oluşturulmuş olup, randevu saatinde gelen tüm vatandaşlarımız vakit kaybetmeksizin aşılanmaktadır. İlimizde 79 Aile Hekimliği Birimi ve tüm kamu/özel hastanelerimizde aşılama yapılmaktadır.23 Şubat 2021 tarihi itibariyle toplamda 31.094 kişiye aşı uygulanmıştır.

İl Sağlık Müdürlüğümüzce aşılama konusunda farkındalık oluşturmak için, şehrin en işlek caddelerinde billboardlar asılmış, camilerden aşı anonsları yapılmış ve 65 yaş üstü 20000 kişiye SMS yolu ile bilgilendirme mesajı gönderilmiştir. Aşılar ile ilgili vatandaşlarımızdan gelecek tüm sorular için Corona Virüs Danışma Hattı olan 0226 811 54 44 numaralı telefonumuz aktif olarak kullanılmaktadır.
Unutmayalım ki salgınla mücadelenin en etkin yolu aşılamadır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.