YALOVA PLATFORMU “YALOVA METEOROLOJİ ALANINA OKUL YAPILAMAZ”

Yalova Platformu bugün yaptığı açıklamada; “Bundan 2,5 yıl önce, aynı alan (Meteoroloji Alanı) ve aynı konu (Okul inşaatı) ile ilgili Yalova Platformunu bir basın açıklaması yapmıştı. O gün hangi noktadaysak bugün de aynı noktadaydız.

Kimse okul yapımına karşı değildir ve olamaz da ama okul için seçilen alan öğrencilerin sağlığını tehlikeye atacak ise böyle bir girişime tüm gücümüzle karşı çıkmak bir yurttaşlık görevidir.

Bu konu her gündeme geldiğinde sorduğumuz ama bir türlü cevap alamadığımız;

  • beklenen Yalova depreminde oluşma ihtimali yüksek devasal dalgalara karşı ne gibi tedbirler alınacak,
  • trafiğin, gürültünün ve hareketliliğin böylesine yoğun olduğu bir bölgede öğrencilerin derslerine ilgisi nasıl sağlanacak,
  • Okul başlama ve kapanma saatlerinde oluşacak trafik hareketliliğine karşı ne gibi tedbirler alınacak?

bunlara benzer bir çok soru cevaplandırılmadan, konu ile ilgili sivil toplum kuruluşları ve diğer kurumlara danışılmadan yangından mal kaçırırcasına bir inşaat faaliyetine girişmek geri dönülmesi olanaksız zararlar oluşturacaktır.

Yalova belediye binasının içler acısı durumu nedeniyle acilen boşlatılması istenirken ve belediye yetkililerinin tüm enerjisini bu konuya bir çözüm bulmak için harcaması gerekirken sırf ben yaptım oldu mantığıyla yapılacak okul inşaatına zaman ve kaynak ayırması akıl alacak bir tutum değildir.

2,5 sene önce de apar topar inşaat faaliyetleri başlamış, alandaki ağaçların bir kısmı sökülerek yerleri değiştirilmiş ama mahkeme kararı sonucu inşaat faliyetleri durdurulunca olan sökülen ağaçlara ve harabe haline dönen güzelim yeşila alana olmuştur. Şu arkamızda duran koca koca kurumuş çam ağaçları işte o dönemde sökülüp yerleri değiştirilen ağaçlardır. Bir ağacı bile doğru dürüst söküp yerini değiştirmeyi beceremeyenler kalkmış bugün kum yığınları üstüne kocaman okul binası dikeceğiz ve içine de çocuklarımızı dolduracağız diyorlar. Yakın gelecekte olacakları göz önüne aldığımızda Meteoroloji alanı park yapılmalı ve yeşil alan olarak korunmalıdır. Alt yapısı hazırlanarak yakın civarda yaşayanlar için deprem sonrası, su basma tehlikesi geçtikten sonra, toplanma alanı olarak düzenlenmelidir.” ifadelerine yer verdiler.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.