HERSEK LAGÜNÜNE ÖZEL MİSAFİRLER

Bu hafta sonu çok özel misafirlerimiz vardı. Yalova’mızdan Fenilketonüri hastası çocuklarımız ve ailelerini Hersek Lagünü Doğa Eğitim Merkezi ve Kuş Gözlem Alanı’nda ağırlamaktan mutluluk duyduk.

Özel beslenme gerektiren kalıtsal ve metabolik bir hastalık olan Fenilketonüri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve farkındalık oluşturmak için sağlık bakanlığımızın sitesini tıklayabilirsiniz.

Fenilketonüri

Kalıtsal metabolik bir hastalıktır.  Hastalıkta bir protein yapıtaşı olan fenilalanin metabolize edilemez, kanda birikir ve geriye dönüşümsüz beyin hasarı yaratır. Erken tanımlanıp tedavi edilmediği takdirde kaçınılmaz son ağır zihinsel geriliktir.  Ülkemiz hastalığın en sık izlendiği ülkelerdendir. Doğan her 4500 bebekten biri fenilketonüri ile doğmaktadır. Doğması beklenen bebek sayısı ile değerlendirildiğinde her yıl yaklaşık 200 yeni fenilketonüri vakasının topluma katılacağı hesaplanır. Çekinik genle taşınan bu hastalığın taşıyıcı sıklığı ülkemizde yüksektir. Her 100 kişiden dördünün bu hastalığı taşıyor olması yanı sıra %22 ‘ye varan akraba evliliği sıklığı hastalığın ülkemizde sıklıkla izlenmesinin nedenidir. Ağır zihinsel geriliği olan fenilketonürili bireylerde konvülsiyonlar, agresif yada otistik davranış bozuklukları, dermatit şeklindeki cilt lezyonları yanı sıra vakaların sadece % 60’ında anne babaya göre açık saç-göz-ten rengi ile karekterize fenotip vardır.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.