AKETDER’DEN DOÇENTLİK DOSYASI DEĞERLENDİRME PANELİ

Yükseköğretimde önemli boşlukları dolduran Akademide Etik Derneği (AKETDER) Türkiye’de ilk defa “Doçentlik dosyası değerlendirme” panelleri düzenlemektedir.

Doktor öğretim üyesi akademisyenler doçent olabilmek için eserlerinden oluşan bir dosyayı ÜAK tarafından belirlenen jüriye sunmakta ve jüri bu dosyayı inceleyerek doçent adayını başarılı ya da başarısız bulmakta. Ancak standartlar olmadığından çoğu durumda jürinin değerlendirmesi de farklılıklar gösterebilmektedir. Buna bağlı olarak ise kimi mağduriyetler oluşabilmektedir.

Bu alandaki boşluğu ve sorunları tespit eden AKETDER deneyimli profesörlerin deneyimlerini diğer profesörlere aktarmasını ve aynı zamanda doçent adaylarının dosyalarını hazırlarken nelere dikkat etmeleri gerektiğini sağlayacak bir panel düzenledi. Akademisyenlerden büyük ilgi gören panel 22 Nisan 2021 saat 14:00’de çevrimiçi yapılacak. Panelle ilgili detaylı bilgi Derneğin web sayfasında bulmak mümkün.

Akademisyenlerden büyük ilgi görmesi üzerine AKETDER paneli üç temel bilim alan olan sosyal bilimler, sağlık bilimler ve fen bilimlerinde de her yıl 3 tane panel yapma kararı aldı. Deneyimli profesörden oluşacak olan panelistler her yıl farklı olacak. Panellere her unvandan akademisyenlerin katılabilecek olması da akademisyenler için büyük bir katkı olarak görülmektedir. Dernek Başkanı Prof. Dr. Fahri Apaydın paneller yapıldıktan sonra panelistler tarafından düzenlenecek raporların ÜAK ve YÖK’e iletilerek sistemdeki aksaklıkların giderilmesini de hedeflediklerini belirtmektedir.

Yalova Üniversitesi İşletme Bölümünde öğretim üyesi olan AKETDER Başkanı Prof. Dr. Fahri Apaydın Derneğin Türk Yükseköğretim sistemine katma değer üretmek için yoğun bir şekilde çalıştığını açıkladı. Apaydın çok sayıda proje ve faaliyet yürüten AKETDER’in artık Türkiye’ye mal olduğunu görmekten büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Apaydın bu faaliyetlerle başka STK’lara da örnek olduğunu ifade etti.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.