AKETDER’DEN DOÇENTLİK DOSYASI DEĞERLENDİRME PANELİ

Yalova Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fahri Apaydın öncülüğünde kurulan Akademide Etik Derneği (AKETDER) misyonunu gerçekleştirmek için önemli bilimsel etkinlikler düzenlemeye devam etmekte. AKETDER tarafından 22 Nisan’da “Doçentlik Dosyası Değerlendirme” paneli gerçekleştirilecek.

Bu içerikte ilk defa AKETDER tarafından düzenlenecek panel akademisyenlerden yoğun ilgi çekmeyi başardı. Akademisyenler için önemli bir basamak olan doçentlik sınavı jürisi tarafından doçentlik dosyalarının nasıl değerlendirildiği etraflıca konuşulacak olan panele katılım ücretsiz olacak. Moderatörlüğünü AKETDER Başkanı Prof. Dr. Fahri Apaydın’ın yapacağı ve farklı üniversitelerden alanlarında tanınan 6 panelist akademisyen tarafından genç akademisyenlere doçentlik için hazırlanırken nelere dikkat etmeleri gerektiği de aktarılacak. Doçentlik sınavlarında çeşitli mağduriyetlerin yaşandığı çoğu kimse tarafından bilinmektedir. Bu panelle aynı zamanda profesörlerin de doçentlik dosyalarını değerlendirirken hangi konulara dikkat etmeleri gerektiği de anlatılacak. Panelle ilgili olarak Apaydın “İlk defa Derneğimiz tarafından düzenlenecek olan bu panel akademisyenler için oldukça önemli olduğundan çok katılım beklemekteyiz. AKETDER kurulduğu günden bu yana yükseköğretim için artı değer üretmeye devam etmektedir.” demiştir.

3 saat sürecek ve çevrimiçi düzenlenecek olan panelin programı şu şekildedir:

Konu BaşlıklarıPanelistler
1. Asgari başvuru şartları açısından dosya incelemesiProf. Dr. Haluk Tanrıverdi, İstanbul Üni.
2. Şekil ve içerik açısından dosya incelemesiProf. Dr. Uğur Ömürgönülşen, Hacettepe Üni.
3. Etik ihlali şartları açısından dosya incelemesiProf. Dr. Haluk Tanrıverdi, İstanbul Üni.
4. Jüri üyesi raporunun düzenlenmesinde dikkate edilecek hususlar (jüri üyesinin haksız ve/veya etik dışı ifadelerden vs. kaçınması)Prof. Dr. Sezgin Vuran, Anadolu Üni.
5. ÜAK’a doçentlik sistemi ile ilgili öneriler ve doçent adaylarına önerilerProf. Dr. Şafak Ural, İstinye Üni.
6. Değerlendirme sürecinde jüri etiğiProf. Dr. Ercan Gegez, Altınbaş Üni.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.