SUAT PARILDAR’DAN “DÜNYA ARI GÜNÜ” KUTLAMASI

İl Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar 20 Mayıs Dünya Arı Günü münasebetiyle Yalova’lı Arıcıların Arı Günü’nü kutladı.

Suat Parıldar yaptığı açıklamada; “Aralarında ülkemizin de bulunduğu, 115 ülkenin ortak sunuculuğunda, 20 Mayıs tarihinin “Dünya Arı Günü” ilan edilmesine yönelik karar tasarısı, 20 Aralık 2017 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda oybirliğiyle kabul edilmiştir. Son üç yıldır dünyanın her yerinde 20 Mayıs Arılar Günü olarak kutlanıyor.. Her yıl 20 Mayıs tarihinde düzenlenecek “Dünya Arı Günü” etkinlikleriyle, ekolojik dengeye ve biyoçeşitliliğe katkıda bulunan arıların önemi hakkında halkın bilinçlendirilmesini hedeflenmektedir.

Bal arısı gen çeşitliliğiyle dünyada önemli ve büyük bir gen merkezi konumunda olan ülkemizde arıcılıkla ilgili faaliyetlerin güçlendirilmesine ve üreticilerin arıcılıkla ilgili bilinçlendirilmesine söz konusu Bakanlığımız büyük önem vermekte olup,  bal kalitesini korurken, bal üretimini artırmak ve modernize etmek amacıyla teşvik ve hibeler yoluyla arıcılık sektörünü de desteklemektedir.

Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak 20 Mayıs Dünya Arı Günü için özellikle hedef kitle olarak okul öncesi çocuklarda farkındalık olması için, bir arının mektubu çalışması ile kutlama çalışmaları yaptık ve mektubumuz dijital olarak Yalova Milli Eğitim Bünyesindeki tüm İlk ve Ortaöğretim öğrencilerine ulaştırıldı ve öğrenciler tarafından oldukça ilgi gördü. Bu vesileyle Yalova genelinde arıcılıkla uğraşan tüm arıcılarımızın “Dünya Arı Günü” nü kutlar, bereketli ve bol verimli günler dileriz” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.