TEMA VAKFI YALOVA İL TEMSİLCİLİĞİ “ARILAR VARSA HAYAT VAR PROJESİ” EĞİTİMLERİNİ TAMAMLADI

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA), Balparmak ve Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğinde başlanan “Arılar Varsa Yarınlar Var Projesi”nin 2020 yılı eğitimleri TEMA Vakfının Yalova İl Temsilciliği tarafından tamamlandı.

TEMA Vakfı Yalova İl Temsilcisi Arzu Demir konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Vakfımızın Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde, Balparmak desteği ile 2019 yılında başlattığı “Arılar Varsa Yarınlar Var Projesi” ile arıların doğa ve insan için önemi, ekosisteme katkıları ve arıları korumak için neler yapılabileceği konusunda farkındalık yaratmak amaçlanmaktadır.

Ömürleri boyunca bir çay kaşığının ucu kadar bal için 30 bin çiçek gezip 240 kilometre uçan arılar, yüz binlerce polen taşıyarak bitkilerin üremesini sağlıyor. Gıdaların en az üçte biri, arıların tozlaşma işlemi sayesinde elde ediliyor. Çiçekli bitkilerin ve ağaçların yüzde 80’i arıların taşıdığı polenler sayesinde çoğalıyor.

Arıların ekosistemdeki önemine yönelik farkındalığı artırmak için yetişkinlerin yararlanabileceği, bilgilendirici metinler ve destekleyici infografiklerin yer aldığı bir web sitesi tasarlanmış, herkesin erişimine açık bir şekilde www.arilarvarsa.org adresinde yayına alınmıştır. Geliştirilen web sitesi, Arıların Yaşamı, Arı Ürünleri, Bal Arısı ve Doğa İlişkileri, Arıyı Tehdit Eden Faktörler, Yarınlarımız İçin olmak üzere beş bölümden oluşmaktadır.

Ayrıca web sitesinde çocuklara özel olarak hazırlanan “Çocuklar için” bölümü bulunmaktadır. Bu bölümde çocukların arıların dünyasını, yaşam alanlarını ve sevdikleri bitkileri eğlenerek öğrenmeleri amacıyla geliştirilen “Arılarla Macera” ve “Arılar ve Çiçekler’’ isimli oyunlar ile arılarla ilgili keyifle okuyacakları elektronik dergi, eğitici poster, animasyon film, evde yapabilecekleri etkinlik önerileri yer almaktadır.

TEMA Vakfı Yalova İl Temsilciliği olarak proje kapsamında belirlenen ilimizdeki 9 ilkokulda 2, 3 ve 4. sınıf öğrencilerine verdiğimiz eğitimlerle 207 çocuğumuza ulaştık. “www.arilarvarsa.org” adlı internet sitesiyle tüm çocuklarımızın tanışması en büyük dileğimiz”dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.