YALOVA VALİSİ MUAMMER EROL’UN ENGELLİLER HAFTASI MESAJI

Engelliler Haftası; her yıl engellileri topluma kazandırmak, sorunlarına dikkat çekmek ve toplumsal farkındalığın oluşturulması amacıyla 10-16 Mayıs tarihleri arasında ülkemiz ve Birleşmiş Milletlere üye 156 ülke tarafından çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Çağdaş ve sosyal devlet olma anlayışı gereği, evrensel insan haklarından ve demokratik toplum kazanımlarından gerektiği gibi yararlanmaları amacıyla eğitim, sağlık, istihdama yönelik hizmetler ile engelli kardeşlerimizin sorunlarının çözümü için yapılan çalışmaların her zaman önceliğimiz olduğunu belirtmek isterim.

Engelliliğin, bir sağlık meselesi olduğu kadar, aynı zamanda hukuki, sosyal ve ekonomik yönleri de bulunan çok boyutlu bir konu olduğu unutulmamalıdır. Engellilik, yalnızca engellileri değil, toplumun tüm kesimlerini yakından ilgilendiren, tanıdan iyileştirmeye, özel eğitimden rehabilitasyona, istihdamdan, sosyal hizmetlere kadar topyekûn bir anlayışla ele alınması gereken toplumsal bir sorundur. Engelli kardeşlerimize ihtiyaç duydukları anda yardım elini uzatmak, teşvik etmek, gayretlerini takdir etmek, sorunlarının çözümünde destek olmak ve her adımda onların yanında olarak hayatlarını kolaylaştırmak hepimizin görevidir.

“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” düsturuyla engelli kardeşlerimizin meslek edinip, üretken hale gelmeleri, kendine yetebilen bireyler olmaları ve toplumsal hayata katılımlarını görmek bizleri mutlu etmektedir. Huzurlu ve güvenli bir toplum oluşturulmasının yolu, engelli kardeşlerimizi toplumun ayrılmaz bir parçası olarak görmekten geçer.

Bu duygu ve düşüncelerle Engelliler Haftasında tüm vatandaşlarımızı engellilik konusunda daha sorumlu ve duyarlı olmaya çağırıyor, toplumsal farkındalığı ve hassasiyeti arttırmasını temenni ediyorum. Hafta dolayısıyla tüm engelli kardeşlerime ve ailelerine sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyor, saygı ve muhabbetle selamlıyorum.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.