YALOVA VALİSİ MUAMMER EROL’UN 19 TEMMUZ YALOVA’NIN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 100. YIL DÖNÜMÜ KUTLAMA MESAJI

Yalova’nın düşman işgalinden kurtuluşunun 100.yıl dönümünü kutlamanın haklı gururunu yaşıyoruz.

I. Cihan Harbi ve peşinden Balkan Harbi’nin ardından Yalova, yerli Ermeni ve Rum komşularıyla birlikte işgalci Yunanlılar tarafından yapılan ağır bir zulme ve yıkıma uğramıştır. İşgal sırasında binlerce masum insan katledilmiş, malları yağmalanmış ve göç etmek zorunda kalmıştır. Bu işgal ve zulümler sırasında Türk Milleti birçok bağımsız müfrezeler kurarak direnişe geçmiş, verilen yoğun mücadeleler sonunda milli güçlerin ve Mustafa Kemal ATATÜRK’ün önderliğindeki milli ordunun zaferiyle, 15 Eylül 1920’de başlayan esaret 19 Temmuz 1921’de sona ermiştir.

Yüzbaşı İsmâil Kemal, Yüzbaşı Kazım, Öğretmen Yusuf Ziya Bey, Milis Teğmen Rasim Koçal ve Akköylü İbo’nun yanı sıra Yunanlıların Yalova’yı işgali sırasında Dumantepe mevkiinde mevzilenerek Ocak 1921 tarihinde şehit düşünceye kadar kahramanca çarpışan ve kabri Burhaniye köyünde bulunan Burhaniye Müfrezesi Komutanı Şehit Üsteğmen Abdulkadir Efendi gibi kahramanlar Yalova’nın kurtuluşunda örnek mücadeleler vermişler.

Hiçbir zaman esarete boyun eğmeyen Türk Milleti, Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün önderliğinde “Ya İstiklal ya ölüm! ”parolasıyla giriştiği ve gerçek bir vatanseverlik destanı olan

İstiklal Mücadelesinin her aşamasında bağımsızlığını, özgürlüğünü ve toprak bütünlüğünü koruma kararlılığını kazandığı zaferlerle tüm dünyaya göstermiştir

Bu anlamlı günde başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere vatan topraklarının düşman işgalinden kurtarılması yolunda aziz canlarını feda eden şehitlerimizi rahmet ve minnet, gazilerimizi saygıyla anıyorum. Yalovalı hemşerilerimin 19 Temmuz Yalova’nın Kurtuluş Bayramını kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.