YENİ TEKNOLOJİ İLE PLASTİK ATIKLARI GIDAYA DÖNÜŞTÜRÜYOR!

Illinois Üniversitesi Urbana-Chamaign biyomühendisi Ting Lu ve Michigan Teknoloji Üniversitesi biyoloğu Stephen Techtmann, plastik atıkları yenilebilir proteine dönüştürebilecek bir teknoloji bulduklarını söylediler ve temmuz ayı başlarında 2021 Future Insight Ödülü ve 1 milyon euro kazandılar.

Araştırmacılar projelerine “gıda jeneratörü” ismini verdiler. Teknoloji, Lu’nun mikrobiyal sentetik biyoloji dediği bir şeye dayanıyor. Bu da plastik atıklarda bulunan molekülleri parçalayıp proteine dönüştürebilen sentetik olarak değiştirilmiş mikroplara dayanıyor. Bu olay kulağa pek iştah açıcı gelmese de sonuçta oluşan protein hâlihazırda tükettiğimiz proteinin aynısı.

Stephen Techtmann araştırmaları ile ilgili şunları söyledi: “Çevresel mikropların birçoğu endüstriyel uygulamalara sahip olabilecek çeşitli kimyasal reaksiyonları katalize etme yeteneğine sahiptir. Laboratuvarım, karmaşık mikrobiyal toplulukların endüstriyel gereksinimlere nasıl yardımcı olabileceğini araştırıyor” Ek olarak ekip, plastik atıkları yakıta dönüştürebilen bir teknoloji üzerinde de çalışıyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.