ÇOBANALE KAZILARINA CUMHURBAŞKANLIĞI DESTEĞİ

Altınova Çobankale kazı çalışmaları Cumhurbaşkanlığı desteğiyle 2021 çalışmaları başladı. Kazı çalışmaları bu yıldan itibaren 12 ay kesintisiz devam edecek.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Doç. Dr. Selçuk Seçkin’in başkanlığında, Altınova Belediyesi öncülüğünde yapılan Çobankale kazı çalışmaları yeniden başladı.

BAŞKAN ORAL, ALANI GEZİP BİLGİ ALDI

Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, Çobankale’nin kuzeyindeki surlara ait ortaya çıkarılan buluntuları inceledi. Alan ziyaretinin ardından Çobankale Kazı Evini ziyaret eden Başkan Oral, Kazı Başkanı Doç. Dr. Seçkin’den çalışmalar hakkında bilgi aldı.

CUMHURBAŞKANLIĞI KARARIYLA

Çobankale kazılarında yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Doç. Dr. Selçuk Seçkin, “Çobankale kazılarında bu yıl Cumhurbaşkanlığı kararıyla, kazı başkanlığı görevine getirildim. 2020 yılından itibaren Türk Tarih Desteğini kazımızda görmekteyiz. Ayrıca Türk Tarih Kurumu’na, Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne, Cumhurbaşkanlığımıza teşekkür ederim.

BU YILKİ HEDEFLER

2021 yılı içerisinde planladığımız çalışmalarda Kuzey Suru ve Doğu Surlarını açmayı planlamaktayız. Nitekim Kuzey Surları daha önce de belirttiğimiz gibi çift sur sistemine sahip. Dış Sur daha kötü durumdadır. Ancak İç Sur günümüze iyi duruda ulaşmıştır. Aynı zamanda Çobankale’de sur sisteminin röle ve restorasyon, resüsitasyon projeleri de Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA)’nın sağladığı fonla yapılmaktadır. İnşallah önümüzdeki yıllarda kazı çalışmaları da tamamlandığı buranın projeleri de bitirilecek ve restorasyon çalışmalarına geçilecek” diye konuştu.

TARİHİ YENİDEN AYAĞA KALDIRIYORUZ”

Çobankale kazısını çok önemsediklerini ifade eden Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral, “Burada bir tarihi yeniden ayağa kaldırıyoruz. İnşallah hem tarihimize ışık tutacak yeni bulgulara rastlayacağımıza inanıyoruz burada. Aynı zamanda bir tarihi yeniden surlarımızı kayıp olan kalemizi yeniden ayağa kaldırmış oluyoruz. İnşallah bu çalışmalar Cumhurbaşkanlığımızın da desteğiyle bundan sonraki süreçte daha hızlı gidecek. Yapmış olduğumuz çalışmalar 12 ay boyunca sürecek. Dolayısıyla hızlı bir şekilde sonuca ulaşacağız.

EL BİRLİĞİYLE”

Altınova’mıza, Yalova’mıza, ülkemize güzel bir tarihi mekanı yavaş yavaş kazandırıyoruz. Burada el birliğiyle inşallah önümüzdeki süreçte vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak bir alan oluşacak ve tarihi dokumuz yeniden ayağa kalkmış olacak. Bu çalışmalara destek veren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, hükümetimize, milletvekillerimize, AK Parti teşkilatlarımıza ve bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.